Abbas: Yahudi soykırımı, modern tarihin en iğrenç suçu

Telif hakkı Reuters

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Yahudi soykırımını modern tarihin "en iğrenç suçu" olarak tanımladı.

Abbas bu açıklamayı İsrail'deki Yahudi Soykırımı'nı anma günü dolayısıyla yaptı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise, "Abbas'ın Yahudilerin ortadan kaldırılması için çaba harcayanlarla işbirliği yaparken Yahudi soykırımının korkunçluğundan söz edemeyeceğini" söyledi. İsrail Mahmud Abbas'ın liderliğindeki El Fetih'in yakın bir zaman önce Gazze'nin yönetimini elinde bulunduran Hamas'la yaptığı anlaşmaya karşı çıkıyor.

Rakip iki Filistinli grup, beş hafta içinde ulusal birlik hükümeti kurulmasını ve altı ay içinde milletvekilliği seçimleri yapılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Hamas yetkilileri daha önce Yahudi soykırımını reddeden açıklamalar yapmış ve Gazze'de Birleşmiş Milletler'in idaresindeki okullarda Yahudi soykırımının okutulması önerisine karşı çıkmıştı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından yaklaşık altı milyon Yahudi öldürülmüştü. Mahmud Abbas açıklamasında Yahudi soykırımının "Filistinlilerin şiddetle karşı çıktığı ve mücadele ettiği etnik ayrımcılık ve ırkçılığın ürünü olduğunu' söyledi ve Naziler tarafından katledilen kurbanların ailelerin duygularını anladığını söyledi. Abbas, İsrail hükümetinin "İnanılmaz derecede üzücü bir gün olan Soykırımı Anma Günü'nden yararlanarak, Filistinlilerle iki devletli çözüme dayanan adil ve kapsamlı bir barış anlaşması yapması" çağrısında bulundu.

İlgili haberler