Mısır'da 683 yeni idam cezası daha

Telif hakkı

Mısır'da bir mahkeme aralarında Müslüman Kardeşler örgütünün liderlerinden Muhammed Badie'nin de bulunduğu 683 kişiye daha idam cezası verdi.

Avukatlardan gelen bilgiye göre sanıklar Minya eyaletinde 2013 yazında bir karakola yönelik saldırıyla ilgili olarak yargılanıyordu.

Saldırıda bir polis memuru ölmüştü.

Minya'daki olaylar 14 Ağustos'da Kahire'de polislerin yüzlerce Muhammed Mursi yanlısı göstericiyi öldürdüğü gün yaşanmıştı.

Davayı izleyen gazeteciler, ölüm cezası haberi duyulduğunda duruşmayı salon dışında izleyen sanık yakınlarından bayılanlar olduğunu aktarıyor.

37 idama nihai onay

Aynı mahkeme daha önce Mart ayında Müslüman Kardeşler davasında verilen 529 ölüm cezasından 37'sini onayladı.

Mahkeme kalan 492 sanığın çoğunun cezalarını müebbet hapse çevirdi.

Her iki dava da yalnızca bir kaç saatte görülüp karara bağlandı ve uluslararası insan hakları örgütleri ile Birleşmiş Milletler'in eleştirilerine hedef oldu.

BM insan hakları temsilcisi Navi Pillay geçen ay iki davanın yürütülüşünü kınamış, uluslararası insan hakları hukukunun ihlal edildiğini söylemişti.

Navi Pillay'ın sözcüsü "usul bakımından yanlışlıklarla dolu üstünkörü yargılamalar" ifadesini kullandı.

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ordu tarafından devrildiği Temmuz ayından bu yana yasadışı ilan edilen Müslüman Kardeşler örgütü büyük baskı altında.

Örgütün yüzlerce üyesi öldürüldü ve binlercesi halen tutuklu olarak cezaevlerinde.

'Umarız yanlıştan dönülür'

Mısır'daki idam kararlarına Türkiye'den ilk tepki Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan geldi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, hiç kimsenin idam sehpasına götürülerek yok edilmesini istemediklerini söyledi ve "Umarız ki yapılan bu vahim yanlıştan bir şekilde dönülür" dedi.

İlgili haberler