'BDP’nin yeni görevi demokratik özerkliği hazırlamak'

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri Ankara’da düzenlenen törenle Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) katıldı.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş parti teşkilatları kapatılmadığı için, Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık ise Haziran'da yeniden yapılacak olan Ağrı yerel seçiminde aday olmasından dolayı HDP'ye katılmadı.

Katılım töreninde açılış konuşmasını HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel yaptı. Bu törenle yeni bir dönemece girildiğini ifade eden Tuncel, geçiş sürecinin Türkiye demokrasisine katkı sağlayacağını ve demokrasi için güçlü bir sürecin başladığını söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü de bu geçişin başkaları açısından çok önemli görülmediğini ancak kendileri açısından çok önemli bir yer tuttuğunu belirtti. Kürkçü, milletvekillerinin HDP’ye geçişlerinin önümüzdeki bir yılın sonunda tarihi bir durum olarak görüleceğini ileri sürdü.

Selahattin Demirtaş ise "Güçlü bir halk iktidarı oluşturmanın zamanı gelmiştir. Bu gücü resmileştiriyoruz" dedi.

BDP'nin yeni bir formatla çalışmalarını yürüteceğini, parlamentoda ise HDP olarak çalışmaya başlayacakları belirten Demirtaş, "HDP'nin lokomotif gücü sol güçler olacak. Türkiye toplumunun farklılıklarını kucaklayacak. 2015 seçimlerine bu anlayış ile yürüyeceğiz" diye konuştu.

'Endişelere gerek kalmayacak'

HDP, 30 Mart’taki yerel seçimlerde Batı illerinde yüzde 2’lik oy oranına ulaşabilmişti. Ertuğrul Kürkçü, bu oranın Türkiye'yi kucaklamaya yetip yetmeyeceği sorusunu, "CHP Güneydoğu’da hiç oy almıyor ama Türkiye partisi sayılıyor. Nasıl oluyor? Ayrıca BDP’nin geçmişte Batı’da aldığından çok daha fazla oy alındı” sözleriyle yanıtladı.

Kürkçü, BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlarken BDP milletvekillerinin HDP’ye neden geçtiklerini ise, “Bu, demokratik bir Türkiye’yi kurma çabasına Türkiye’nin iki yakasının birlikte müdahale ediyor olmasıdır. Bunun sonuçlarını hem cumhurbaşkanlığı hem de 2015 genel seçimlerinde ve tüm hayatta, mesela 1 Mayıs’ta göreceğiz” diye açıkladı.

"BDP’nin bunu başaramadığı yönünde kanılar vardı, peki HDP başarabilecek mi?" sorusuna ise Kürkçü, sert yanıt verdi. Kürkçü, "Bütün bu tartışmalar tamamen saçma tartışmalar. BDP ile olacak şeylerin hepsi oldu. Kürt halkını siyasi bir söz sahibi haline getirdi. Kürt halkı şimdi Türkiye’nin diğer halklarıyla ortak faaliyet için yeni bir mecra açıyor” dedi.

HDP’nin büyük bileşenleri arasında yer alan Emek Partisi’nin (EMEP) “kitle partisine dönüşme” yönündeki söylemi eleştirdiği ve birleşmeye sıcak bakmadığı biliniyor. Kürkçü, hazırlık komisyonunun çalıştığını, meseleyi müzakere ettiğini söyledi ve “endişelere gerek kalmayacağını” öne sürdü.

'Kitleler bileşkesine dönüşmeliyiz'

Muş Milletvekili ve eski BDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik ise aynı soruyu, “Bölgesel yönetimde olmaya karar veren BDP’nin Türkiye siyasetinde yeterli olmayacağından hareketle HDP’de demokratik siyaseti yürütelim istiyoruz” diye yanıtladı.

BDP’nin 8 Haziran’da yapılacak kongrede adını, “Demokratik Bölgeler Partisi” ya da “Demokratik Halklar Partisi” olarak değiştirmesi bekleniyor.

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan, Muş Milletvekili Demir Çelik, BDP’nin bundan sonra ne olacağını, “Kürdistan dediğimiz bölgede halkların kimlikleri, inançları ve kendi siyasal sisteminin oluşturulduğu, idoeolojik, kadrosal faaliyetin yürütüldüğü bir siyasal partiye dönüşecek” diye özetledi.

Çelik, tüm gücünü HDP’ye veren BDP’nin bölgede üstleneceği görevi ise “Biz, Türkiye 20-25 bölgeyle yönetilmeli diyoruz. Demokratik özerklik olarak ifade ettiğimiz bu bölgesel yönetimlerde muhtemelen yasama faaliyetini yürütecek bir organ oluşacak. Bu organa şimdiden hazırlık mahiyetini taşıyan, onun siyasetini yürüten, halkı hazırlayan bir siyasal faaliyet yürütülecek” diye açıkladı.