Erdoğan: Gülen'in iade süreci başlayacak

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'in iade sürecine yönelik hukuki sürecin başlayacağını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, lideri olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Meclis Grup Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazeteciler Erdoğan'a, "Gülen'in iadesine yöneik sürecin başlayıp başlamayacağını" sordu. Erdoğan bu soruya "Başlayacak" yanıtını verdi.

Başbakan söz konusu süreçle ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.

Erdoğan daha önce de Amerikan PBS Televizyonu'na yaptığı açıklamada, ABD'nin Fettullah Gülen'i sınır dışı etmesi gerektiğini söylemişti.

Televizyonun ünlü sunucusu Charlie Rose'a mülakat veren Erdoğan, AKP iktidarının ilk iki döneminde Gülen Cemaati ile ilişkilerin sınırlı düzeyde olduğunu söylemiş ve Fethullah Gülen'e atfen, "Kendisiyle telefon görüşmeleri dışında görüşmem olmadı" demişti.

Bu dönemde ilişkilerin iyi olduğunu ifade eden Erdoğan asıl sorunun 2010 referandumu ile başladığını belirtmişti.

Erdoğan, "Orada bir güç ele geçirme olayı vardı. Yani Emniyetle, güvenlikle öbür tarafta yargı arasında o dayanışmayı sağlamaya yönelik bir adımdı. Attıkları ilk adım da istihbarat teşkilatımızın müsteşarına yönelikti" demiş ve bunu "kabul edilemez" olarak nitelendirmişti.

'Sınır dışı edilmeli'

17 Aralık ve 25 Aralık'ta atılan adımların darbe girişimine dönüştüğünü savunan Erdoğan, "Bir darbe girişimiydi. Sivil darbe. Bunu yaptılar. Eğer ben yurtdışından gelişimde tüm bu olanlara karşı sessiz kalmış olsaydım, olay çok farklı yerlere gidebilirdi" demişti.

Erdoğan, "ABD'den ne bekliyorsunuz?" sorusuna da, "Bunları sınır dışı etmesini. Ben Amerika’nın kendi güvenliğini tehdit eden birileri olursa ne yaparsam, stratejik ortağımız da bizim ulusal güvenliğimizi ilgilendiren bir konuda onu yapmalı" yanıtını vermişti.

İlgili haberler