Erdoğan: ABD Gülen'i sınır dışı etmeli

Telif hakkı AP

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PBS televizyonunun ünlü sunucusu Charlie Rose'a verdiği röportajda ABD'nin Fethullah Gülen'i sınır dışı etmesi gerektiğini söyledi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının ilk iki döneminde Gülen cemaati ile ilişkilerin sınırlı düzeyde olduğunu söyledi ve "Kendisiyle telefon görüşmeleri dışında görüşmem olmadı" dedi.Bu dönemde ilişkilerin iyi olduğunu ifade eden Erdoğan asıl sorunun 2010 referandumu ile başladığını belirtti.

Erdoğan, "Orada bir güç ele geçirme olayı vardı. Yani Emniyetle, güvenlikle öbür tarafta yargı arasında o dayanışmayı sağlamaya yönelik bir adımdı. Attıkları ilk adım da istihbarat teşkilatımızın müsteşarına yönelikti" dedi ve bu adımları "kabul edilemez" olarak tanımladı.

'Sınır dışı edilmeli'

17 Aralık ve 25 Aralık'ta atılan adımların darbe girişimine dönüştüğünü savundu ve "Bir darbe girişimiydi. Sivil darbe. Bunu yaptılar. Eğer ben yurtdışından gelişimde tüm bu olanlara karşı sessiz kalmış olsaydım, olay çok farklı yerlere gidebilirdi" dedi.

ABD'den beklentilerini de açıklayan Erdoğan, "ABD'den ne bekliyorsunuz?" sorusu üzerine, "Bunları sınır dışı etmesini. Ben Amerika’nın kendi güvenliğini tehdit eden birileri olursa ne yaparsam, stratejik ortağımız da bizim ulusal güvenliğimizi ilgilendiren bir konuda onu yapmalı" dedi.

'Twitter mahkeme kararlarına uymalı'

Erdoğan, mikro blog sitesi twitter konusunda ise, şirketin aynı ABD'deki gibi Türkiye'de de vergi ödemesi gerektiğini söyledi.

Twitter'ın Türk mahkeme kararlarını uygulamadığını da vurgulayan Erdoğan, "Bakan arkadaşlarımla ilgili hakaretler ver. Dava açtılar, davaları kazandılar. Hesabın kapatılması lazım, kapatmadılar. Bunun üzerine kapatıyoruz. Yani yerel mahkemenin vermiş olduğu karara uyması gerekir" dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı'na cevap

Başbakan Erdoğan bugün ise Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) grup toplantısında, dün Türkiye'yi ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) yaptığı konuşmaya cevap verdi.

Erdoğan, "Benimle konuştuğu şeylerden sonra ODTÜ’ye gidiyor garip garip şeyler konuşuyor. Kendilerine neler öğretildiyse onu ifade ediyor. Bunu bizimle paylaştığın gibi aynen ODTÜ’de yansıtsana" dedi.

Almanya'da Türklerin evlerinin kundaklandığını söyleyen Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı'na seslenerek "Gelip bize akıl veriyor, sen o aklı kendine sakla" dedi.

İlgili haberler