'Rio'nun 2016 Olimpiyatları hazırlıkları çok kötü'

Telif hakkı Getty

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı John Coates, 2016'da Brezilya'nın Rio de Janeioro kentinde yapılacak yaz olimpiyatları hazırlıklarının "şu ana kadar gördüğü en kötü hazırlık" olduğunu söyledi.

Yaklaşık 40 yıldır olimpiyatlarda görev alan Coates'in Rio'ya yaptığı altı seyahat sonunda vardığı sonuç sahadaki durumun "kritik" olduğu.

Brezilya için daha kritik olansa, yaklaşık bir ay sonra FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak olması.

12 Haziran'da Sao Paulo'da başlayacak futbol turnuvasının finali 13 Temmuz'da Rio'nun ünlü Maracana Stadyumu'nda oynanacak.

Olimpiyat Komitesi devrede

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK), oyunların riske girmemesi için benzeri görülmemiş bir adım atarak, Brezilya'daki hazırlık komitesinde bizzat kendi uzmanlarını görevlendirdi. Uzmanlar, inşaat sahalarında da görev yapıyor.

Telif hakkı Reuters

Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Coales Rio'da gördüklerini şöyle anlatıyor:

"Durum şu ana kadar gördüklerimin en kötüsü. Hatta 2004 Atina Olimpiyatları'nın hazırlıklarından bile kötü. Bir çok şey hala hazır değil. Bir B planı da yok. Bu daha önce hiç başımıza gelmemişti. İşe al attık, Rio'ya gidiyoruz".

Rio tek değil

2004 Atina Olimpiyatları öncesi Yunan yetkililer de Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nce hazırlıklar konusunda bir çok kez uyarılmıştı. Hatta dönemin UOK Başkanı Juan Samaranch, uzayan hazırlıklar, geciken inşaatlar nedeniyle olimpiyatları başka yere taşıma tehdidinde bile bulunmuştu.

Zor da olsa Yunanistan saha ve altyapı hazırlıklarını zamanında bitirdi.

Telif hakkı Reuters

Ancak Coates'e göre durum bu sefer daha da vahim: "Bazı yerlerde henüz inşaat bile başlamamış. Altyapı çalışmaları ağır aksak ilerliyor. Bunun yanında kentin çözmesi gereken sosyal sorunlar da var".

Ülkede hükümet karşıtı protestolar aylardır sürüyor. Protestocular, FIFA ve olimpiyatlar gibi organizasyonlara çok para harcanacak olmasına tepki gösteriyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Coates, Brezilyalı yetkilerden, bu protestolar ve benzeri bir konudaki sorularına cevap alamadıklarını ekliyor: "Otoparklar acil durum toplanma alanları olarak kullanılabilir mi? Bir spor salonundan diğerine gitmek ne kadar zaman alır? Bir çok soru soruyoruz, ama hepsi duymazdan geliniyor".