Ukrayna: ABD Rusya yanlılarını 'terörizm'le suçladı

Telif hakkı AFP

ABD Doğu Ukrayna'da kamu binalarını işgal eden ve tarafsız gözlemcileri kaçıran ayrılıkçı Rus yanlılarının eylemlerini 'açık ve net biçimde terörizm' olarak tanımladı.

Bu açıklamayla birlikte ABD Doğu Ukrayna'da yaşananlar için ilk kez 'terörizm' ifadesini kullanmış oldu.

ABD'nin Kiev Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Ukrayna'nın tehditleri sınırlama çabalarını destekliyoruz" dendi ve Kiev'in kendi halkının can güvenliğini sağlayacak her türlü adımı atmaya hakkının olduğu vurgulandı.

Rusya dahil tüm tarafların bölgedeki güçleri silahlandırmaktan vazgeçmesi gerektiğini belirten açıklamada, "Çatışmaların bitmesi ve rehinlerin serbest bırakılması için gerekli girişimler artık başlatılmalı" dendi.

ABD'den gelen açıklamayı yatırımcılara gönderdiği bilgi notunda değerlendiren Standard Bank Gelişen Piyasalar Analisti Tim Ash, 'Terörizm' ifadesinin resmi bir açıklamada yer almasının ilerisi için sinyal verebileceğini söyledi.

Ash, "Bu ifadeyi kullandıktan sonra çok daha farklı yaptırımlar için de zemin hazırlayabilirsiniz" dedi ve terörün finansmanı ile mücadeleyi amaçlayan Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) aracılığı ile Rusya'nın kara listeye alınması ihtimalinin seçenekler arasına girebileceğini söyledi.

FATF'in kara listeye aldığı ülkelerin bankaları uluslararası finans sisteminden tecrit ediliyor. FATF şu anda sadece Kuzey Kore ve İran'ı kara listede tutuyor.

ABD'den sonra AB yaptırımları

Bugün ABD'nin ardından Avrupa Birliği de (AB) Rusya'yı hedef alan yeni yaptırımlarını açıklamıştı. Rusya ise yaptırımları genişletme kararlarını kınadı ve yaptırımlar için "demir perde" benzetmesini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, yeni yaptırımların yüksek teknoloji sektörüne zarar verebileceğini belirtti.

Moskova ayrıca AB'nin Rus ve Rusya yanlısı Ukraynalı yetkililere uyguladığı yaptırımları genişletmesini "AB, kendisinden utanmalı" direyek eleştirdi.

Rus Dışişleri'nin açıklaması şöyle: "Ortaklarımız, Kiev'i ülkenin güneydoğusu ile masaya oturup Ukrayna'nın geleceğini tartışmaya zorlamak yerine, ABD'nin emirlerine uyarak Rusya'ya karşı dostane olmayan davranışlarda bulunuyorlar".

Rusya Genelkurmay Başkanı da listede

Avrupa Birliği, Ukrayna'daki krizde oynadıkları rol sebebiyle, aralarında Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov'un da bulunduğu 15 Rus ve Ukraynalı yetkiliye daha yaptırım uygulama kararı aldı.

Listedeki bir diğer üst düzey askeri yetkili de Rusya Askeri İstihbarat Servisi (GRU) Başkanı İgor Sergun.

Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Kozak ile Kırım ve Doğu Ukrayna'daki Lugansk ve Donetsk kentlerindeki Rus yanlısı siyasi liderler de AB'nin yaptırım listesine girdi.

Son kararla birlikte, Avrupa Birliği'nin Ukrayna krizinde oynadıkları rol sebebiyle yaptırım uyguladığı Rus ve Ukraynalı yetkili sayısı 48'e çıktı.

Yaptırımlar kapsamında, seyahat yasağı ve malvalıklarının dondurulması gibi uygulamalar var.

Telif hakkı AFP

Dün de Amerika Birleşik Devletleri, Rusya'yı Cenevre anlaşmasını uygulamamakla suçlamış ve yeni yaptırımlar açıklamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'yakın çevresini' hedef alan yeni ABD yaptırımları, 17 şirketi ve aralarında petrol devi Rosneft'in Başkanı İgor Seçin'in de olduğu 7 kişiyi kapsıyor.

Rusya'nın en önemli ticaret ortağı olan AB'nin eli Moskova karşısında Washington'dan daha güçlü. Ancak Rusya, AB'nin en büyük doğalgaz ve petrol sağlayıcısı, bu nedenle Brüksel de yaptırımlar konusunda dikkatli davranıyor.

AB liderleri, Rusya'ya, Ukrayna'daki krizi tırmandırması halinde finans ve enerji sektörünü de hedef alabilecek yaptırımlar uygulayabileceklerini açıklamışlardı, ancak yaptırımların hedefinde henüz bu sektörler yok.

İlgili haberler