ABD Gülen konusunda 'Yorum yok' dedi

Telif hakkı AFP

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın günlük basın toplantısında Başbakan Erdoğan'ın Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi sürecine dair yaptığı açıklamalar gündeme geldi. Ancak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, net bir cevap vermedi.

Toplantıda gazeteciler Psaki'ye "Türkiye'den gelen bir iade talebi var mı? Resmi bir başvuru yapıldı mı?" sorusunu yöneltti. Psaki ise, Dışişleri Bakanlığı'nın politikası gereği potansiyel ya da devam eden iade talepleri ile ilgili açıklama yapılmadığını söyledi.

Fethullah Gülen'in ABD'de hangi statüde ikamet ettiğinin sorulması üzerine ise, Psaki "Gizlilik gereği bu soruya da yanıt veremiyoruz" cevabını verdi.

Gülen'in ABD vatandaşı olup olmadığı konusunda ise Psaki, "ABD vatandaşı olduğunu zannetmiyorum" dedi.

Gülen'in iadesi

Başbakan Erdoğan, dün Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Meclis grup toplantısında yaptığı konuşma sonrası, gazetecilerden gelen "Fethullah Gülen'in iade sürecine yönelik hukuki süreç başlayacak mı?' sorusuna, "Başlayacak" yanıtını vermişti.

Erdoğan daha önce ise ABD'nin PBS televizyon kanalına verdiği mülakatta, ABD'nin Gülen'i en azından sınır dışı etmesi gerektiğini ifade etmişti.

İlgili haberler