Kiev: Silahlı Rus yanlılarına karşı çaresiziz

Telif hakkı AFP

Ukrayna geçici hükümeti Doğu Ukrayna'da kamu binalarının işgaline devam eden ve uluslararası gözlemcileri rehin alan Rus yanlısı ayrılıkçılara karşı 'çaresiziz' dedi.

Geçici hükümetin Cumhurbaşkanı Oleksandr Turçinov, Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki Rus yanlısı silahlı güçler karşısında Ukrayna ordusunun çaresiz hale geldiğini, artık amaçlarının isyanların yayılmasını önlemek olduğunu söyledi.

"Açıkçası şu anda güvenlik güçlerimiz Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki durumu tersine çevirebilecek konumda değil" diyen Turinov, bölgedeki güvenlik güçlerinin bir kısmının Rus yanlılarına yardım ettiğini de belirtti.

Ukrayna'nın doğusundaki Rus yanlısı silahlı güçler de Ukrayna güvenlik gücüne mensup bazı kişilerin kendilerine destek verdiğini doğruladı.

Turçinov, "Amacımız terör tehdidinin Harkov ve Odessa bölgelerine sıçramasını engellemek" dedi.

Kiev yönetiminin Doğu Ukrayna'daki gelişmeleri kontrol edememesi bazı Ukraynalıları da kızdırdı.

Kommersant gazetesinin eski editörlerinden Valeriy Klanyiş, "Normal bir toplumda hükümetin ülkenin bir bölümündeki gelişmeleri kontrol edemediğini söylemesi istifa nedenidir" dedi.

Geceyarısı tatbikatı

Öte yandan Kiev'den gelen bir açıklamada, bu gece Başkent Kiev'in merkezinde bir askeri tatbikat gerçekleştirileceği belirtildi.

Sürpriz tatbikatın gece başlayıp yarın sabaha kadar devam edeceği ifade edildi.

Hükümetin internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Kiev halkı "Şehir merkezinde teçhizatlı askeri birlikler olacak" sözleriyle uyardı.

Turçinov açıklamalarında Rusya'nın Ukrayna'yı karadan işgal etme girişiminde bulunmasının "gerçek bir tehlike" olduğunu belirtmiş ve ordunun teakkuz halinde olduğunu söylemişti.

İlgili haberler