Ukrayna: 'Çok sayıda' Rusya yanlısı militan öldürüldü

Telif hakkı Reuters

Ukrayna'nın geçici Cumhurbaşkanı Oleksandır Turçinov, ülkenin doğusundaki Sloviansk kentinde başlatılan operasyonda çok sayıda Rus yanlısı militanın öldürüldüğünü açıkladı.

Ukrayna ordusu, Rusya yanlısı ayrılıkçıların elinde bulunan kenti geri almak için bu sabah erken saatlerde operasyon başlatmıştı.

Turçinov "operasyonun umdukları kadar hızlı ilerlemediğini, ancak çok sayıda militanın öldürüldüğünü, yaralandığını ya da tutuklandığını" açıkladı.

Sabah saatlerinde Rusya yanlılarının açtığı ateşte Ukrayna ordusuna ait en az iki helikopter düşmüş, bir pilot ölmüş, bir pilot da militanlarca esir alınmıştı.

Rusya gelişmeler üzerine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

Moskova Kiev'i kendi halkına karşı silah kullanarak ülkeyi felakete sürüklemekle suçluyor.

Sloviansk'ta durum belirsiz

Ukrayna'nın geçici Cumhurbaşkanı Turçinov, "Sloviansk'taki operasyonun çok zorlu olduğunu, ancak ordunun kentteki bütün kontrol noktalarının kontrolünü geri aldığını" söylüyor.

BBC'ye konuşan Rusya yanlısı gruplar ise bazı kontrol noktalarının hâlâ kendi ellerinde olduğunu belirtiyor.

Sabah saatlerinde kentin dış bölgelerinde yoğunlaştığı bildiriliyordu. Kiev, ayrılıkçıları, sivillerin yaşadığı binaları siper olarak kullanmakla suçluyor.

Telif hakkı AP

Ukrayna'da dün geçici Cumhurbaşkanı Oleksandır Turçinov tarafından imzalanan kararname ile askerlik yeniden zorunlu hale getirilmişti.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada kararın "ülkenin güney ve doğusunda durumun giderek kötüleşmesi ve Rusya yanlısı grupların kamu binalarını işgalinin sürmesi üzerine alındığı" belirtildi.

Savcılık bürosu işgal edildi

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinde Rusya yanlısı silahlı gruplar bir çok resmi binayı işgal altında tutuyor.

Rus yanlıları son olarak dün Donetsk kentinde bir savcılık binasını ele geçirmişti.

Ukrayna Rusya'yı ülkenin doğusundaki krizi tırmandırmakla suçluyor.

Ukrayna sınırında yaklaşık 40 bin Rus askerinin konuşlandırıldığı belirtiliyor. Rusya, Doğu Ukrayna'daki Rus çıkarlarının tehdit altına girmesi halinde müdahale edeceği uyarısında bulunmuştu. Doğu Ukrayna'da nüfusun çoğunluğu Rusça konuşuyor. Geçen ay Cenevre'de ABD, AB, Rusya ve Ukrayna arasında varılan anlaşmayla Ukrayna'daki tüm yasa dışı milis gruplarının silahsızlandırılması kararlaştırılmıştı. ABD ve AB, Rusya'nın bu konuda adım atmadığını söylüyor. Bu hafta, Rusya'ya yeni yaptırımlar getirilmişti.

İlgili haberler