Filipinler'de sanal seks şebekesi çökertildi

Telif hakkı none

Filipinler'de polis, internet üzerinde şantaj düzenleyen bir suç şebekesinin düzinelerce üyesini tutukladığını açıkladı.

Şüphelilerin birçok ülkeden kişileri internet kamerası önünde soyunmaya veya açık görüntülerini göndermeye teşvik ettikleri öne sürülüyor.

Daha sonra bu kişilerin, para ödememeleri halinde çıplak görüntülerinin yakınlarına gönderileceği yönünde tehdit edildiği belirtiliyor.

Filipinler polis yetkilisi Allan Purisima'nın verdiği bilgiye göre, İnterpol yardımıyla yürütülen soruşturmada 58 kişi tutuklandı.

Purisima şöyle dedi: "Bu grubun hareket tarzı, özellikle yurtdışındaki yaşlı erkekler gibi olası 'müşterileri' bulup çekmek amacıyla sosyal paylaşım siteleri üzerinde hesap açmak. Hesabı açarken kendilerini çekici Asyalı kadın gibi gösteriyorlar. Mağdurlarla haşır neşir olduktan sonra bu olası kurbanlarını video görüşmesi yoluyla, bilgileri dışında kayıt altına alınan, sanal sekse davet ediyorlar."

Mağdurlardan görüntülerinin ifşa edilmemesi karşılığında istenen para miktarının 500 ile 2.000 dolar arasında olduğu belirtiliyor.

İnterpol Dijital Suç Merkezi'nden Sanjay Virmani, söz konusu şebekenin "devasa" boyutta olduğunu söyledi.

Bu suçların ve kurbanların tek bir ülkeden olmadığını vurgulayan Virmanı, "Bu suçları soruştururken uluslararası işbirliği zorunlu" dedi.

Şebekenin kurbanları arasında, şantaj tehdidi sonunda intihar eden İskoç bir gencin de olduğu belirtiliyor.

Hong Kong polis şefi Louis Kwan, kendi bölgelerinde çoğunluğu 20-30 yaşlarında yaklaşık 530 kişinin mağdur olduğunu söyledi.

Bu mağdurlardan bazılarının 15 bin dolara kadar şantaj parası ödediği kaydedildi. Ödemeyi sürdürme gücü olmayan bazı kişiler polise başvurdu.

Purisima, şebekeye karşı operasyonu yürütmek için geçen yıl ABD, Hong Kong, İskoçya, Singapur ve Avustralya polisi ile İnterpol yetkililerinin ortak bir ekip kurduğunu söyledi.

İngilizce konuşulan Filipinler'de yoksulluğun artmasıyla birlikte sanal seks de büyüyen bir sektöre dönüştü.

İlgili haberler