Monica Lewinsky suskunluğunu bozdu

Telif hakkı Reuters

1998 yılında ABD Başkanı Bill Clinton ile yaşadığı seks skandalı nedeniyle dünya gündemine oturan dönemin Beyaz Saray stajeri Monica Lewinsky, o dönemde ve sonrasında yaşadıklarını Vanity Fair dergisine yazdığı makalede anlattı.

Uzun süreli suskunluğunu ilk kez bozan Lewinsky, "Başkan Clinton ve benim aramda yaşananlardan dolayı derin pişmanlık duyuyorum" dedi.

Skandalın patlak vermesiyle birlikte özel hayatının yerle bir olduğunu söyleyen Lewinsky, "Bu makale ile yaşananların bir de benim bakış açımla görülmesini istiyorum. Kamuoyunda şahsıma yönelik yapılan karalama kampanyasının izleri hala devam ediyor. İnsanlar beni nereye gitsem tanıyorlar" dedi.

Beyaz Saray'da staj yaparken 20'li yaşlarında olan Lewinsky, Başkan Clinton ile aralarındaki ilişkide her iki tarafın da rızasının olduğunu söylese de Clinton'ın kendisinden faydalandığını iddia etti.

'Damgalandım'

Skandalın ortaya çıkmasıyla birlikte Başkan Clinton'ı korumak adına kendisinin "günah keçisi" haline getirildiğini savunan Lewinsky, "Başkanın ekibi, savcılar, hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi çevreler ve medya beni damgaladı" dedi.

"Ardında çok büyük güçlerin olduğu bu damganın izlerini hala taşıyorum" diyen Lewinsky, Beyaz Saray'daki stajının olaylı biçimde sonlanmasının ardından başından geçenleri anlattı.

Telif hakkı Getty

Kısa bir süre çanta tasarımcısı olarak çalışan Lewinsky, daha sonra ABD'de reality show sunuculuğu da yapmıştı.

Daha sonra yüksek lisans eğitimi için Londra'ya gittiğini söyleyen Lewinsky, "Hala geçmişte yaşananlar nedeniyle ABD'de kimse beni işe almak istemiyor" dedi.

'İntiharı düşündüm'

Skandalın ABD gündemine oturduğu günlerde Bill Clinton'ın eşi Hillary Clinton'ın kendisini "Narsist ve şımarık bir genç kız" olarak yaftaladığını söyleyen Lewinsky, "Bayan Clinton'ın yaşananlar nedeniyle kısmen kendisini de suçladığını ve kocasını ihmal ettiğini düşündüğünü biliyorum" dedi.

Skandalla birlikte üzerindeki kamuoyu baskısının dayanılmaz boyutlara ulaştığını söyleyen Lewinsky, "Annem 1998 yılını hatırlamak dahi istemiyor. Beni ne gündüz ne de gece gözünün önünden ayırmıyordu. Gerçekten de intihara meyilli hale geldiğimi hatırlıyorum" dedi.

Hiç intihar teşebbüsü olmadığını söyleyen Lewinsky, "Ancak bu seçeneği ciddi ciddi düşündüğüm zamanlar geçirdim" ifadesini kullandı.

Bunca yıl aradan sonra ilk kez konuşmasının nedenini internette artan aşağılamalar olduğunu söyleyen Lewinsky, "Belki benim hikayem kimilerine en karanlık anlarında bir yardım eli uzatmış olur" dedi.

Lewinsky bundan sonraki hedefinin ise, internette yaşanan aşağılamalarla depresyona sürüklenen insanlara yardım etmek olduğunu belirtti.

Hillary Clinton'a baskı

Monica Lewinsky'nin Vanity Fair makalesi, Cumhuriyetçilerin Bill Clinton'ın eşi Hillary Clinton üzerindeki baskıyı artırdığı bir dönemde yayımlandı. Cumhuriyetçiler, 2016'da Başkanlık seçimlerinde aday olmayı hedefleyen Clinton aleyhinde Monica Lewinsky skandalını kullanmayı planlıyor.

2016'da Başkan adayı olması beklenen Cumhuriyetçi Senatör Ron Paul, geçen aylarda yaptığı bir konuşmada "Patronlar ofislerindeki genç stajerlerden faydalanmamalı" demişti.