Ukrayna: Rusya, yeni bir Cenevre'yi reddetti

Telif hakkı REUTERS

Avrupa ülkeleri dışişleri bakanları, Ukrayna'daki siyasi durumu konuşmak için bir araya geldi. Zirveye katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, yeni Cenevre görüşmesi yapılması fikrini reddetti.

Avrupa Konseyi zirvesinin ardından konuşan Lavrov, Ukrayna'daki Rus yanlısı muhalif örgütler dahil edilmezse, yeni bir Cenevre görüşmesini kabul etmeyeceklerini söyledi.

Lavrov'a göre, ancak Rus yanlısı ayrılıkçı militanların temsilcileri katılırsa Ukrayna ile görüşmenin bir anlamı olacak.

'Ukrayna Afganistan değil'

Ukrayna'da 25 Mayıs'ta yapılacak başkanlık seçimlerini değerlendiren Lavrov, halka karşı ordu harekete geçmişken seçim yapılmasının "olağan bir durum olmadığını" ve "Ukrayna'nın Afganistan olmadığını" söyledi.

Lavrov, ayrıca, Ukrayna hakkında yeni görüşmeler yapmanın bir kısır döngü olacağını belirtti ve bunun yerine Kiev hükümetinin ve Batı'nın Nisan ayındaki görüşmede üzerinde anlaşılan hususları uygulaması gerektiğini kaydetti.

Cenevre'de varılan anlaşmaya göre, Rus yanlısı ayrılıkçı militanlar da dahil olmak üzere tüm tarafların (Rusya, Ukrayna, AB, ABD) şiddet içeren, provokasyona neden olan her türlü eylemden uzak durması gerekiyordu.

Ayrıca, işgal edilen kamu binalarının boşaltılması ve militanların genel bir af için silahlarını bırakması konusunda da anlaşılmıştı.

Ukrayna yeni bir Cenevre'ye sıcak bakıyor

Zirvede konuşan Ukrayna geçici Dışişleri Bakanı Andriy Deshchytsia, Moskova seçimleri desteklediği sürece, yeni bir Cenevre görüşmesine hazır olduklarını belirtti:

"Eğer Rusya seçimleri desteklerse, seçimlere yönelik tehdidi ortadan kaldırırsa ve Ukrayna'daki radikallerden desteğini çekerse, biz yeni görüşmeler yapmaya hazırız."

Telif hakkı REUTERS

Deshchytsia, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz müttefiklerimizden seçimler sırasında meydana gelebilecek Rusya destekli her türlü tehdit ve provokasyonu engellemeleri konusunda yardım istedik ki özgür ve demokratik bir seçim gerçekleşsin."

Ukrayna geçici Dışişleri Bakanı'nın seçim için Ukrayna'ya uluslararası gözlemciler gönderilmesini istediği de bildiriliyor.

AFP haber ajansı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı Didier Burkhalter'ın yorumuna yer verdi. Buna göre Burkhalter, Ukrayna'da seçimlerin ardından ateşkes yapılması gerektiğini ifade etti.

'Kaos ve iç savaş tehlikesi'

Bugün erken saatlerde basına konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, seçimlerin gerçekleşmemesi halinde ülkede "kaos çıkabileceğini ve iç savaş tehlikesinin doğabileceğini" söylemişti.

Hollande, Rusya için "Başka bir ülkedeki seçimleri engelleyen bir ülke olarak görünmek istemez" yorumunu yapmıştı.

Telif hakkı AFP GETTY

Doğu'da kanlı operasyon

Avrupa Konseyi zirvesi, Ukrayna hükümetinin Doğu'da, Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı "terör karşıtı operasyon" başlatmasından bir gün sonra toplandı.

Ukrayna geçici İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Sloviansk'ta yapılan operasyonda 30 ayrılıkçı militan ile 4 askerin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Avakov, yaklaşık 800 silahlı ve iyi eğitimli militanın kentteki sivillerin arasında saklandığını iddia etmişti.

Yerel bir gazeteci ise dün 17 militanın öldürüldüğünü bildirdi.

Telif hakkı REUTERS

"Russia Today" gazetesinden bir muhabir ise, neredeyse her cadde ve sokakta barikatlar kurulduğunu, ayrıca şehirde yaşayanların yiyecek depoladığını bildirdi.

Kentte Rus yanlısı ayrılıkçı militanlar kamu binalarını işgal etmiş ve kontrol noktaları kurmuşlardı.

Kiev geçici hükümeti, Rusya'yı ayrılıkçı militanları silahlandırmakla ve desteklemekle suçluyor.

Rusya ise bu iddiaları reddediyor.

Telif hakkı AFP GETTY

Bu arada Donetsk kentindeki tüm uçuşlar iptal edildi. Havaalanının internet sayfasında "uçuşların iptal edilmesinin hükümet tarafından emredildiği" belirtildi.

Ukrayna Havacılık Kurumu, söz konusu kararla ilgili bir açıklama yapmadı.

İlgili haberler