Çinli gazeteci 'gizli belge sızdırmaktan' gözaltında

Telif hakkı AFP

Çin'in önde gelen gazetecilerinden Gao Yu, yabancı bir internet sitesine 'gizli belge' sızdırma suçlamasıyla gözaltına alındı.

Çin haber ajansı Şinhua'ya göre, 70 yaşındaki Gao'nun ailesi ve arkadaşları ünlü gazetecinin 24 Nisan'dan beri kayıp olduğunu bildirdi. Bunun üzerine yetkililer gazetecinin o tarihte gözaltına alındığını duyurdu.

Gao'nun gözaltına alınması, Tiananmen Meydanı gösterilerinin 25'inci yıldönümünden birkaç hafta öncesine denk geldi.

BBC Pekin muhabiri Celia Hatton, Komünist Parti içi bilgilere de hakim olan Gao'nun 25 yıl önce Tiananmen Meydanı'ndaki gösterilere destek için Hong Kong gazetesine yazdığı bir makale nedeniyle 3 Haziran 1989'da da gözaltına alındığını aktarıyor.

Olaydan bir gün sonra, 4 Haziran'da da Çin ordusu protesto gösterilerini güç kullanarak dağıtmış, Gao da 14 ay gözaltında tutulmuştu.

BBC Muhabiri Hatton, daha sonra da Komünist Parti'den elde ettiği düşünülen devlet sırlarını ifşa etme suçuyla 6 yıl hapis cezasına çarptırılan Gao'nun, 1999 yılında sağlık durumu nedeniyle şartlı tahliye edildiğini belirtiyor.

Şinhua haber ajansı, Çinli gazeteci Gao'nun 24 Nisan'da 'yabancı bir internet sitesine gizli belge sızdırmak' suçuyla tekrar gözaltına alınmasıyla ilgili olarak belgenin, önce geçen yıl internet sitesine gönderildiğini daha sonra da başka ülkelere yayıldığını kaydetti.

Çin resmi televizyon kanalı CCTV, Perşembe günü Gao olduğu belirtilen bir kadının 'belge sızdırdığına ilişkin itirafta bulunduğunu' gösteren bir video kaydı yayınladı.

Görüntülerde yüzü mozaiklenen kadın, "Yaptığım şeyin yasal sorunlara yol açtığını ve ulusal çıkarları tehdit ettiğini itiraf ediyorum. Yaptıklarım çok kötüydü. İçtenlikle dersimi aldım ve suçumu itiraf ediyorum" diyor.

'Gözdağı verme amaçlı'

BBC'nin ne tür bir belge sızdırıldığını sorduğu Gao'nun avukatı Teng Biao, internette ünlü gazetecinin geçen yıl yazdığı söylenen '9 numaralı belge' olduğuna dair haberlere katıldığını belirtti.

Telif hakkı Reuters

Çin haber ajansları belgenin, hükümetin ideolojik kontrolü elinde tutarak ve demokrasi, sivil toplum, basın özgürlüğü gibi düşüncelerin de önüne geçerek, ekonomik reformları teşvik eden detaylı bir belge olduğunu aktardı.

Teng, hükümetin '4 Haziran olaylarını devam ettirmek isteyenlere' gözdağı vermek için Gao'nun gözaltına alındığını belirtip durumun daha kötüye gidebileceği yönündeki endişesini dile getirdi.

BBC muhabiri Hatton, Gao'nun daha önce BBC'nin Pekin bürosuna sık sık ziyarette bulunup Komünist Parti'nin meşruiyetini korumakta zorlandığına dair yorumlarını aktardığını belirtiyor.

Gao'nun ziyaretlerinde Komünist Parti hakkında yaptığı yorumlardan bazıları şöyle:

"Parti liderleri piyasa ekonomisinden o kadar çok faydalandı ki, tüm dünya artık hükümet yetkililerimizin ne kadar yozlaştığını ve halkımızın ne kadar öfkeli olduğunu görüyor."

"Parti'nin hükmü artık halkın kalbinde sorgulanıyor. Bu Şi Cinping'in dikkate alması gereken en önemli şeylerden biri."

Çin'de Tiananmen Meydanı protestolarının 25'inci yıl dönümü yaklaşırken geçen Salı da aralarında tanınmış insan hakları avukatı Pu Zhiqiang, öğretim görevlisi Hu Shigen, araştırmacı Şu Youyu, yazar Liu Di ve profesör Hao Jian'ın da bulunduğu çok sayıda muhalif gözaltına alındı.

Gözaltına alınan muhalifler Pazar günü düzenlenen Tiananmen protestoları seminerine katılmıştı.

İlgili haberler