İranlı kadınlar hicabı Facebook'ta protesto ediyor

İranlı kadınlar, Facebook'ta başlattıkları bir kampanya ile ülkedeki hicab zorunluluğunu protesto ediyor.

"Benim gizli özgürlüğüm" adlı Facebook sayfasında, İranlı kadınlar park ve cadde gibi kamusal alanlarda başları açık şekilde çektikleri fotoğraflarını paylaşıyor.

56 bin üzerinde kişi tarafından beğenilen sayfada, İranlı kadınlar kamusal alanlarda diledikleri gibi giyinememenin verdiği rahatsızlığı dile getiriyorlar.

Facebook sayfasını açan kişiler kendilerini tanıtırken, "Hiçbir siyasi harekete bağlı değiliz. Sadece yasal ve sosyal sınırlamalarla karşı karşıya olan İranlı kadınların kaygılarını yansıtıyoruz" diyor.

Sayfanın kurucularından birisi, sürgündeki İranlı gazeteci Masih Alinejad, hergün onlarca kadının sayfaya başı açık fotoğraflarını gönderdiğini söylüyor ve "Kadınlar kısa süreli özgürlüklerini birileriyle paylaşmak istiyorlar" diyor.

Sayfada hicabsız fotoğrafını paylaşan bir kadın ayn zamanda şu mesajı bırakmış: "Benim için sorun hicab değil, bana bir seçenek sunulmaması. Ne yazık ki ülkemizde bir insanın zeka ve becerilerinin değerlendirilmesi cinsiyet ile başlıyor."

Sayfaya mesaj bırakan bir diğer İranlı kadın ise, "Bu Facebook sayfası İran'daki birçok kadının aynı acıyı yaşadığını gösterdi. Çok kısa süreyle de olsa kendi adımıza karar verebilme hissini tadıyoruz" diyor.