Londra polisine 'vücut kamerası'

Telif hakkı AP

İngiltere'de Metropolitan Polisi (Londra Emniyeti) 'şeffaflığı sağlamak' ve 'mahkumiyet sürecinin hızlandırılması' için polis memurlarının üniformalarına kamera yerleştirecek.

Uygulamaya Londra'nın 10 farklı bölgesinde görevli 500 polis memuruyla başlanacak.

Londra'da ateşli silah taşıma yetkisine sahip polisler de kameraları eğitim amaçlı kullanacak.

Bu pilot uygulama, emniyet birimlerine yönelik eleştirilen artması üzerine deneniyor.

Londra'da 2011 yılında 29 yaşındaki Mark Duggan polis tarafından vurularak öldürülmüş ve Duggan'ın ölümü Londra'nın yanı sıra İngiltere'nin farklı bölgelerinde de ayaklanmalara neden olmuştu.

Duggan'ın ölümünden sonra emniyet birimlerine karşı tepkiler de tırmandı.

Kameralarla olay yerinden yeterli kanıt toplanması amaçlanıyor.

Üniformalarında kamera taşıyacak olan polisler, suç mahallindeki görüntüleri kaydedip bu kayıtları, kanıt değerinde olduğu tespitinde bulunulmadığı durumlarda, bir ay süresince tutacaklar.

Londra Emniyet Müdürü Bernard Hogan-Howe, "Kamera kullanımına dair şimdiye kadar edindiğimiz deneyimler, olayı kaydettiğimizi bildikleri için insanların suçlarını kabul etmeye daha meyilli olduklarını gösteriyor" diye konuştu.

'Kameralar hep açık kalmayacak'

Hogan-Howe, "Bu yöntem adaleti hızlandırıyor, suçluları daha hızlı demir parmaklıklar ardına koyuyor ve mağdurları koruyor" dedi.

Emniyet müdürü, video kayıtlarının "inandırıcı kanıtlar" olduğunu belirtip daha önce, 'aile içi şiddet olaylarından etkilenen bir çocuğun yaşadığı korku' gibi yazılı olarak ifade edilmesi zor durumların kayda geçmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Telif hakkı Jeff Moore

Video kayıtlarının şiddet olaylarında caydırıcı etkisi de olabileceğini ifade eden Bernard Hogan-Howe şöyle devam etti:

"Video kayıtlarının memurlarımızın her gün en zor ve tehlikeli görevleri ne kadar iyi yerine getirdiğini en doğru şekilde gösterme fırsatı sunacağına, diğer yandan da göreviyle ilgili kusur işlediği iddiaları söz konusu olduğunda da neyi yanlış yaptığını ortaya koyan kanıt oluşturacağına inanıyorum."

Londra Emniyeti'nden yapılan açıklamada, pilot uygulama süresince polislerin kameraları ne zaman kullanabileceklerine dair hazırlanan kılavuza uymak zorunda olduklarını ve kameraların her daim açık kalmayacağını belirtti.

Açıklamada ayrıca, çevredeki kişilerin, görüntülerinin kaydedildiğine ilişkin bilgilendirileceği de ifade edildi.

Emniyet müdürü, kameraların yalnızca olay anında açık olacağını belirtip, "Eğer mağdur olan kişi kameranın kapatılmasını isterse, kapatılacak. Fakat bu hak, şüpheliye verilmeyecek" dedi.

İngiltere'de polisin vücuduna kamera yerleştirilmesi uygulamasının yaygınlaştırılmasına, polis tarafından vurulan Mark Duggan'ın öldürülmesinin incelendiği soruşturmada mahkeme jürisinin 'kanunlara uygun olduğu' hükmüne varması üzerine başlandı.

Mark Duggan'ın öldürüldüğü gün, hiçbir polis memurunun üzerinde kamera yoktu.

Bernard Hogan-Howe gelecek haftalarda kameraların silah kullanımına engel teşkil etmeyecek şekilde üniformanın neresine yerleştirileceği kararına varıldıktan sonra, ateşli silah taşıma yetkisi olan polislerin de vücut kamerası taşıyacaklarını söyledi.

Aralarında Hampshire'in de bulunduğu bazı bölgelerde görevli polisler üzerlerinde kamera taşıyor. 2006 yılında Devon ve Cornwall Emniyet birimlerinde de bu uygulama yürürlükteydi.

Bedforshire polisi hafta başında yaptığı açıklamada deneme sürecinden sonra 60 vücut kamerasının ön cephelere çıkan polis memurları tarafından kullanılabileceğini ifade etti.

İlgili haberler