Ukrayna'da 'Zafer Günü' gerginliği

Telif hakkı Reuters

Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası'nı yenilgiye uğratışının 69'uncu yıldönümü bugün.

Rusya, ülke çapında ve ilhak edilen Kırım'da askeri geçit törenleri planlarken, Ukrayna 'olası provoktaif saldırılara' karşı güvenlik önlemlerini artırdı.

Ukrayna geçici hükümetinin Başbakanı Arseny Yatsenyuk, Rus yanlılarının "Zafer Günü"nde harekete geçebileceğini söyledi ve "[Rusya Devlet Başkanı] Putin'in son açıklamaları beni şüphelendiriyor" dedi.

Putin, Çarşamba günü yaptığı konuşmada Ukrayna'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini desteklediğini ifade etmiş ve Doğu Ukrayna'daki Rus yanlılarına, "Pazar günü için planladığınız özerklik referandumunu erteleyin" mesajını vermişti.

Yatsenyuk, Ukrayna televizyon kanalı "Beşinci Kanal"a verdiği röportajda, "Putin'in açıklamaları gardımızı almamıza neden oldu. Bugüne kadar hep söylediklerinin tam zıttını yaptıklarını gördük" dedi.

Moskova'nın çağrılarına karşın Doğu Ukryana'daki Rus yanlıları, referandumu önceden planlandığı gibi Pazar günü gerçekleştireceklerini söylemişti.

'Provokasyonlara dikkat'

Telif hakkı AFP

ABD, Rusya'yı Cenevre'de üzerinde anlaşılan konularda gerekli adımları atmamakla suçluyor. Rusya ise, askeri operasyonlar düzenleyen Kiev yönetiminin Doğu Ukrayna'daki tansiyonu yükselten taraf olduğunu iddia ediyor.

Rusya'nın algıları yönetmeye çalıştığını ifade eden Yatsenyuk, "Moskova 'Bakın biz barış istiyoruz. Asıl sorunu yaratan Kiev' izlenimini vermeye çalışıyor. 9 Mayıs Zafer Günü'nde de ortalığı karıştırıp suçu bizim üzerimize atmaya çalışabilirler" dedi.

Ukrayna genelinde kutlanması planlanan Zafer Günü için Kiev yönetimi yoğun güvenlik önlemleri almış durumda. Her yıl Zafer Günü'nde gerçekleştirilen geleneksel Harkov askeri geçit töreni de bu yıl yapılmayacak. Kiev yönetimi olası provokasyonlara izin verilmeyeceğini ifade etti ve herkesi dikkatli olmaya çağırdı.

Geçici hükümetin Cumhurbaşkanı Oleksandır Turçinov,olası provokasyonlara karşı Kiev'de yoğun güvenlik önlemleri alındığını söyledi ve "Başkentimizin çevresine birçok yol barikatı yerleştirildi. Yollarda birçok kontrol noktası olacak. Çünkü 9 Mayıs'ta provokatif eylemlerin gerçekleşme riski olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Moskova 'Zafer Günü'ne hazırlanıyor

Telif hakkı AFP

Rusya'nın ise, ilhak edilen Kırım'da Zafer Günü kutlamaları için kapsamlı bir etkinlik hazırladığı belirtiliyor. Rusya'nın düzenleyeceği kutlamalarda, askeri birliklerinin geçit töreninin yanısıra, Hava Kuvvetleri'nin gösterileri de olacak. Putin'in de Kırım'daki törenlere katılması bekleniyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin, dün Zafer Günü'nün arifesinde Moskova'da düzenlenen törenlere katılmış ve meçhul asker anıtına çiçek bırakmıştı.

Moskova'da ise askeri geçit gösterilerinin adresi Kızıl Meydan olacak. Moskova'daki BBC muhabiri Steve Rosenberg,devler tadyolarından yapılan Zafer Günü yayınlarında milliyetçi vurguların arttığını belirtiyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise dün yaptığı açıklamalarda "Her ne kadar 9 Mayıs Zafer Günü Rusya için Hitler'in Nazilerinin yenilgiye uğratılmasını hatırlamak adına önemli bir gün olsa da, Ukrayna'daki durum göz önünde bulundurulduğunda bir askeri geçit töreni düzenlemek uygun olmayacaktır" dedi.

Putin Obama ile görüşecek mi?

Gelecek ay ise, II. Dünya Savaşı'nın bir başka önemli yıldönümü Ukrayna krizi açısından kritik olacak.

6 Haziran'da ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in yanı sıra Avrupalı liderlerin Normandiya çıkarmasının 70'inci yıldönümü törenlerine katılmak üzere Fransa'ya gitmeleri bekleniyor.

Eğer liderler anma törenlerine katılırlarsa, Obama ve Putin Ukrayna krizinin patlak vermesinden bu yana ilk kez yüz yüze görüşmüş olacak.

İlgili haberler