Af Örgütü: Nijerya'daki baskınla ilgili uyarılar dikkate alınmadı

Uluslararası Af Örgütü, Nijeryalı yetkililerin kaçırılan kız çocuklarının okullarına 'baskın düzenleneceğine dair' önceden uyarıldıklarını ancak yetkililerin herhangi bir önlem almadığını ifade ediyor.

Af Örgütü internet sitelerinde yayımladıkları açıklamada, sivil devriye ekiplerinin Nijerya güvenlik güçlerine, 'İslamcı militan Boko Haram üyelerinin saldırıdan birkaç saat önce okula doğru ilerledikleri' bilgisini verdiği belirtiliyor.

Açıklamaya göre Nijerya güvenlik güçleri, "yeterli kaynaklara sahip olmadıkları ve askeri birliklere kıyasla daha iyi silahlanan İslamcı militanlarla mücadeleden korktukları için" bölgeye konuşlanmadı.

Nijerya Enformasyon Bakanı, Af Örgütü'nün iddiasıyla ilgili soruşturma başlatılacağı sözünü verdi.

BBC'ye konuşan Af Örgütü'nün Nijerya uzmanı Makmid Kamara "Üst düzey bir askeri yetkiliye göre ilk bilgi 14 Nisan akşam saat 7 civarında geldi ve yerel yetkililer gece saat 11.45 civarında da silah sesleri duyduklarını söyledi" dedi.

Kamara şöyle devam etti:

"Üst düzey askeri yetkiliye göre saat 7 civarı ilk bilgi onlara ulaştığında yetkili çevredeki kişileri aramış ve bazı üst düzey yetkililer alarm durumuna geçirildi, silahlı saldırganların ne planladığı hakkında bilgi verildi. Fakat hiçbir şey yapılmadı ve saldırganlar geldi. Gece saat 23.45'ten 15 Nisan sabah saat 3.30'a kadar kentteydiler."

Telif hakkı n

Boko Haram, 14 Nisan'da ülkenin kuzeydoğusundaki Borno'da bir okula düzenlediği baskında 270 kız öğrenciyi kaçırdı.

'Nijerya'dan çıkarılmadılar'

Baskından sonra 53 kız öğrenci kaçmayı başarırken 200'den fazla kız öğrenci hala Boko Haram'ın elinde.

Telif hakkı n

Boko Haram lideri Ebubekir Şekau, kaçırdıkları kız çocukları 'köle olarak satma' tehdidinde bulunmuştu. Boko Haram, 'kızların okumak yerine evlenmeleri gerektiğini' söylemişti.

Boko Haram yerel Hausa dilinde "Batı eğitimi haramdır" anlamına geliyor.

Kaçırılan kızların bulunmasına yardım etmek için ABD ve İngiltere'den de uzman heyetler Nijerya'ya gönderildi.

Öğrencilerin Kamerun'a komşu Chibok yakınlarındaki ormanlık alanlarda tutulduğu tahmin ediliyor.

Reuters haber ajansının aktardığına göre Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, bugün yaptığı açıklamada "Kaçırılan kızların ülke dışına götürüldüğüne ilişkin haberler var. Ama bu kadar çok sayıda kızı Kamerun'a götürseler, insanlar da bunu görürdü. Ben hala Nijerya'da olduklarına inanıyorum" dedi.

İlgili haberler