Nijerya: Kaçırılan kızlar için İsrail'den ekip

Telif hakkı AP

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan da, İsrail'den bir terörle mücadele ekibinin arama çalışmalarına katılmak üzere ülkeye gideceğini söyledi.

Devlet Başkanı İsraillilerin arama çalışmalarına katılmasının, kız öğrencilerin bulunması çabalarına bütün dünyanın destek verdiğini gösterdiğini söyledi.

Ancak BBC'nin Nijerya'nın başkenti Abuja'daki muhabiri Mark Doyle, İsrailli ekibin gelişinin, Hristiyanlar ile Müslümanlar arasında çatışma ve gerginlikler yaşanan ülkede siyasi tartışmalara yol açmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiyor.

Ülkenin güneyinde Hristiyan, kuzeyinde Müslüman nüfus çoğunlukta ve sık sık ölümle sonuçlanan çatışmalar yaşanıyor.

Devlet Başkanı Goodluck Jonathan güneyli bir Hristiyan. Kendisinden önceki devlet başkanı Müslüman'dı.

200'den fazla kız öğrenciyi kaçıran İslamcı Boko Haram örgütünün şiddet eylemleri de Hristiyan devlet başkanı Goodluck Jonathan döneminde tırmanışa geçti.

Yeni istihbarat

Nijerya'nın kuzey doğu eyaleti Borno'nun valisi, Boko Haram örgütünün geçen ay kaçırdığı 200'den fazla kız öğrencinin nerede olduğuna dair istihbaratı olduğunu söyledi.

Vali Kashim Shettima, kızların görüldüğü tahmin edilen yerlere dair bilgileri, doğrulatmak için orduya iletti.

Vali öğrencilerin Nijerya'dan Çad ya da Kamerun'a geçirilmediği görüşünde.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, İslamcı Boko Haram örgütüyle ilgili bir bölgesel güvenlik zirvesi yapılması çağrısında bulundu.

Hollande "Haftaya cumartesi, Nijerya'nın Nijer, Çad ve Kamerun gibi komşularının katılacağı bir zirve yapılabilir" dedi.

Arama çalışmalarına destek veren Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avrupa Birliği de olası bir zirveye katılabileceklerini açıkladılar.

Boko Haram örgütü

Telif hakkı AFP

Kız öğrenciler, 14 Nisan'da ülkenin kuzeyindeki Chibok kentinde kaldıkları yatılı okulu basan yaklaşık Boko Haram militanları tarafından kaçırılmıştı.

Örgütün lideri Ebubekir Şekau hafta başında yayımladığı video mesajında kız öğrencileri "köle olarak satma" tehdidinde bulunmuştu.

2002'de kurulan Boko Haram örgütü başlangıçta sadece Batı tarzı eğitim biçimine karşı çıkıyordu.

Adı yerel dilde "Batı eğitimi günahtır" anlamına gelen Boko Haram, 2009'da önemli bir strateji değişikliğiyle Nijerya'nın kuzeyinde İslam devleti kurmayı amaçladığını duyurdu.

Özellikle Nijerya'nın kuzeydoğusunda aktif olan örgüt, 2009'dan bu yana düzenlediği saldırılarla binlerce insanın ölümüne neden oldu.

ABD 2013 yılında Boko Haramı "terör örgütü" olarak ilan etti.

İlgili haberler