Nijerya'da kaçırılan kızlar krizinin bir ayı

Nijerya hükümeti, ülkenin kuzeyindeki Borno eyaletinin Chibok kentinde bir okulda yatılı okuyan 200'den fazla kız öğrencinin kaçırılmasının ardından yavaş davranmakla eleştiriliyor.

Boko Haram örgütünden İslamci militanların 14 Nisan'da kaçırdığı kızları kurtarmak için güvenlik güçleri uluslararası destekle faaliyetlerini sürdürüyor.

Nijerya ordusu kriz ortaya çıktığında kızların çoğunun kurtarıldığını açıklamıştı ancak kısa süre sonra bunun doğru olmadığı anlaşıldı.

Krizin ortaya çıktığı 14 Nisan'dan bugüne kadarik belli başlı gelişmeler şöyle:

15 Nisan

Kızların ebeveynleri ve militanların elinden kurtulabilen çocuklar 200'den fazla kişinin kaçırıldığını belirtirken, yerel yetkililer bu sayının 100 civarında olduğunu açıkladı.

16 Nisan

Nijerya ordusu, kız çocuklarının çoğunluğunun kaçtığını veya serbest bırakıldığını belirterek, sadece sekiz öğrencinin kayıp olduğunu öne sürdü.

17 Nisan

Kaçırılan kızları aramak için Kamerun sınırı yakınındaki Sambisa ormanına giden ebeveynler ve yerel halk, bölgede hiçbir Nijerya askeri bulunmadığını kaydetti.

18 Nisan

Tümgeneral Chris Olukolade, kızların çoğunun kurtulduğu açıklamasının gerçeği yansıtmadığını kabul etti. Ebeveynler, ordunun tek bir kızı bile kurtarmadığından şikayetçi oldu.

19 Nisan

Chibok'taki okulun müdürü Asabe Kwambura hükümetten kızların kurtarılması için daha çok çaba göstermesini isterken, Boko Haram militanlarına "öğrencilere acımaları" çağrısı yaptı.

22 Nisan

Müdür Kwambura BBC'ye 190 civarında kızın kayıp olduğunu belirtti. Bir hükümet yetkilisi ise BBC'ye yaptığı açıklamada, ilk başta sadece fen öğrencilerinin kaçırıldığının sanıldığını fakat daha sonra yatakhanelerde bulunan 105 sanat öğrencisinin de kaçırılanlar arasında olduğunun anlaşıldığını söyledi.

Bu arada, kaçırma olayının hemen ardından yakılan sınıfları gösteren video kaydı yayıldı.

23 Nisan

Telif hakkı AP

Nijeryalılar hükümete tepkilerini sosyal medyaya taşırken, başkent Abuja'daki avukat Ibrahim M. Abdullahi #BringBackOurGirls etiketini oluşturdu. Bu etiket dünya çapında yayınlaştı.

30 Nisan

Abuja'da yürüyen yüzlerce kişi hükümetin "kayıtsızlığını" protesto etti. Chibok halkının ileri gelenlerinden biri, kaçırılan kızların sayısının 230 civarında olduğunu ve öğrencilerin komşu ülkelere götürülerek İslamcı militanlarla evlendirilmesinden endişe ettiklerini dile getirdi.

1 Mayıs

Chibok'ta hükümetin daha ciddi adımlar atması talebiyle gösteri düzenlendi. Benzer gösteriler Nijerya'nın başka kentlerinde de yapıldı.

2 Mayıs

Nijerya polisi, militanların 223 kız çocuğunu elinde tuttuğunu ve kaçırılan 276 kızın 53'ünün kaçmayı başardığını açıkladı. Çevre okullardaki öğrencilerin daha güvenliği olduğu gerekçesiyle sınav için Chibok'a götürüldüğü ve sayı karmaşasının bu yüzden meydana geldiği belirtildi.

4 Mayıs

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, krizin ortaya çıkmasının ardından yaptığı ilk açıklamada ABD ile diğer yabancı devletlerden yardım istediklerini söyledi.

5 Mayıs

Telif hakkı AFP

Boko Haram lideri Abubakar Shekau bir video kaydı yayımlayarak, kız çocuklarını "köle olarak satma" tehdidi savurdu. ABD, kızların komşu ülkelere götürülmüş olabileceğini belirtti ancak Çad ve Kamerun kızların topraklarında olmadığını duyurdu.

6 Mayıs

ABD Başkanı Barack Obama, kaçırma olayı vesilesiyle bütün uluslararası toplumun Boko Haram'a karşı harekete geçebileceğini ifade etti. Obama ayrıca, ABD'li uzmanların arama çalışmalarına destek olmak üzere harekete geçtiğini dile getirdi. Bu arada, Borno eyaletinde 11 kız daha kaçırıldı.

7 Mayıs

#BringBackOurGirls etiketi altındaki Twitter mesajlarının sayısı 1 milyonu buldu. ABD Başkanı Obama'nın eşi Michelle Obama da etiketi taşırken çektirdiği fotoğrafla kampanyaya katıldı. Nijerya polisi, kızların bulunmasına yarayacak bilgi verenlere yaklaşık 300 bin dolar ödül verileceğini duyurdu.

8 Mayıs

Telif hakkı Reuters

Pakistan'daki Taliban militanları tarafından vurularak ağır yaralanan Malala Yusufzay da #BringBackOurGirls kampanyasına katılarak "dünyanın sessiz kalmamasını" istedi.

9 Mayıs

ABD'li ve İngiliz uzmanlar arama çalışmalarına katılmak üzere Nijerya'ya ulaştı.

Uluslararası Af Örgütü, Nijerya ordusunu, kaçırılma eyleminden önce gelen uyarıları gözardı etmekle suçladı. Açıklamada, olaydan dört saat önce yapılan uyarıya rağmen ordunun önlem almadığı iddia edildi. Hükümet, iddianın soruşturulacağını belirtti.

11 Mayıs

Borno eyaleti valisi, kızların muhtemel yerleri konusunda gelen bilgileri orduya ilettiğini söyledi. Vali ayrıca, kızların Çad veya Kamerun'a götürüldüğünü düşünmediğini ifade etti.

12 Mayıs

Boko Haram, kaçırılan yaklaşık 130 kızın video görüntüsünü yayımladı. Örgüt lideri, kızların ancak hapishanedeki militanlar çıkarılırsa serbest bırakılacağını söyledi. Ayrıca, kızların "Müslümanlığa geçtiği" öne sürüldü.

İlgili haberler