İngiliz basınında Soma faciası

Telif hakkı Reuters

Manisa'nın Soma ilçesindeki kömür madeninde yaşanan faciaya İngiliz basınında da geniş yer veriliyor.

The Times gazetesi, Türkiye'nin maden güvenliği konusunda endüstrileşmiş ülkeler arasında son sıralarda bulunduğuna dikkat çekiyor. 1992 yılında Zonguldak'taki maden kazasında 263 madencinin öldüğünü hatırlatan gazete, siyasilerin genellikle can kayıplarını "kaçınılmaz" kazalar olarak nitelediğine dikkat çekiyor.

Gazete, 2010'da yaşanan benzer bir maden kazasından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediği "Madenciliğin kaderinde ölüm var" sözlerini ve bu sözlerin yarattığı tartışmayı hatırlatıyor. The Times, CHP'li milletvekillerinin Soma'daki madenlerde meydana gelen kazalarla ilgili hazırladığı bir araştırma önergesinin, 29 Nisan 2014 günü TBMM'de reddedildiğini de vurguluyor.

The Guardian, Soma'da ölü sayısının artabileceğine dikkat çekiyor. Türkiye'de maden kazalarının çok sık yaşandığına vurgu yapan gazete, bir madenci derneği temsilcisinin şu sözlerine de yer veriyor:

"Özelleştirme, taşeron işçilik ve sendikaların yetersizliği, bu gibi kazaların daha da sık yaşanmasına neden oluyor. Madenciler üzerinde, daha düşük ücretle daha çok çalışmaları için inanılmaz bir baskı var".

İlgili haberler