Soma’da maden faciası: 201 ölü

Telif hakkı AP

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocağında 787 işçi çalışırken trafonun patlaması sonucunda işçiler yerin 200 metre altında mahsur kaldı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, ölü sayısını en az 201 olarak açıkladı.

Sabah erken saatlerde bir madenci daha kurtarıldı. Madende kaç işçinin mahsur kaldığı net olarak bilinmiyor.

Enerji Bakanı Yıldız daha önce yaptığı açıklamada 363 işçinin madenden tahliye edildiğini, dördü ağır 80 işçinin ise yaralandığını söylemişti.

Yıldız " Daha kritik bir döneme giriyoruz, daha kritik bir noktaya gidiyoruz. Çalışmalara ara verilmedi, ancak zaman ilerledikçe daha da hızlı bir şekilde olumsuzluğa gidiyor" diye konuştu.

Hayatını kaybedenlerin grizu patlaması sonucu değil, karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu öldüğü ifade ediliyor.

İlçe hastanelerindeki morglar yetersiz kalınca, çevre ilçelerdeki soğuk hava depoları ve mezbahalar da morga dönüştürüldü.

Dün öğlen saatlerinde meydana gelen trafo patlaması nedeniyle Soma Kömür İşletmeleri AŞ’ye ait madende elektrikler kesildi ve maden asansörleri ile havalandırma sistemleri devre dışı kaldı.

BBC Türkçe'ye bilgi veren Maden-İş sendikası Ege Bölgesi Başkanı Tamer Küçükgencay "Maalesef madenin bazı bölümlerinden ümit kesildi. Bazı bölümler için ise hala ümidimiz var. Çalışmalar 5 kilometrelik bir alana yayılmış şekilde devam ediyor" dedi.

Madenden işçilerin tahliyesine ise devam ediliyor. Yaralı işçiler, ambulanslarla bölgedeki hastanelere taşınıyor.

Telif hakkı AP

Facianın meydana gelmesinin hemen ardından bölgedeki maden ocaklarının arama-kurtarma birimleri madene sevkedildi ve yeraltına temiz hava pompalaması başlatıldı.

Çok sayıda işçi yakını ise, maden ocağına ve Soma Devlet Hastanesi'ne akın etti.

Maden ocağından kurtarılan madencilerin isimleri, hastane önünde bekleyen yakınlarına megafonlarla anons edildi.

Polis gece boyunda hastane ve maden önünde barikat kurdu.

Soma Kömür İşletmeleri'nden açıklama:

Maden ocağının sahibi Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'den yapılan açıklamada “Alınan en yüksek ve sürekli denetim altında olan tedbirlere rağmen yaşanan kaza sonrasında anında müdahale gerçekleştirilmiştir" dendi, vefat eden çalışanların ailelerine sabır dilendi.

BBC Türkçe'ye bilgi veren Akut Manisa Ekip Lideri Hakan Özcan, durumun artık çok parlak olmadığını ifade etti.

"Bölgeye ilk geldiğimizde umutlanmıştık. 5 dakikada bir madenden işçi çıkıyordu. Ancak şimdi bunu göremiyoruz. Ben de içeriden yeni çıktım. Maalesef durum çok parlak değil" diyen Özcan, madendeki yangının ise büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi.

Siyasilerin programı değişti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, Soma'da meydana gelen maden faciası nedeniyle Arnavutluk ziyaretini erteledi. Başbakan öğle saatlerinde Soma'ya gidecek.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Çarşamba günü düzenlenecek olan Merkezi Yürütme Kurulu toplantısını iptal ederek saat 12:00'de Soma'ya hareket edeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, Manisa Valisi ile görüşerek, mahsur kalan işçilerin kurtarılması için devletin tüm imkanlarının seferber edilmesini istedi.

Telif hakkı Reuters

Sendikalardan eylem çağrısı

Soma'daki maden felaketi üzerine işçi konfederasyonları ve sendikalar da harekete geçti. DİSK(Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu)'ten bir heyet dün gece Soma'ya gitti.

DİSK, KESK(Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu), TMMOB(Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği), TTB(Türk Tabipleri Birliği) ve Türk-İş Şubeler Platformu bu akşam saat 19′da yaşanan facianın sorumlularının bulunması için İstanbul Tünel Meydanı’nda toplanma çağrısı yaptı.

Sendikalar Türkiye'nin diğer bir çok ilinde de eylem çağrıları yapıyor.

Maden denetimi

Kazanın ardından Çalışma Bakanlığı yazılı basın açıklaması yaparak söz konusu madenin 2012 ve 2013'te ikişer kez, Mart 2014'te ise bir kez denetlendiğini belirtti. Bakanlığın açıklamasında "Yapılan denetimler sonucunda mevzuata aykırı bir duruma rastlanmamıştır" denildi.

Telif hakkı bbc

Soma'daki maden faciasından 20 gün önce, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, bölgedeki madenlerin durumunu Meclis gündemine taşımıştı ve madenlerdeki güvenliğin denetlenmesi için önerge vermişti.

Ancak Özel'İn önergesi Meclis'te reddedilmişti.

Kürsüde elinde baretle milletvekillerine seslenen Özel, "Biz milletvekili olarak madenci cenazesine gitmekten bıktık" demişti.

İlgili haberler