Ukrayna krizi masada çözmeye çalışacak

Telif hakkı Reuters

Ukrayna'nın 25 Mayıs'ta düzenleyeceği başkanlık seçimleri öncesinde Kiev'e giden Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier,krizi aşmak için yuvarlak masa toplantılarının başlayacağını söyledi.

Toplantılara ülkenin önde gelen siyasi liderlerinin ve sivil örgütlerin katılacağı belirtiliyor.

İlk yuvarlak masa toplantısının ise yarın düzenlenmesi bekleniyor.

Steinmeier, "Ukrayna'da anayasal reformlar ve yetki dağılımı gibi önemli konuların görüşülmesi için ulusal diyalog şart" dedi.

Steinmeier'in açıklamaları, Doğu Ukrayna'daki Rus yanlısı ayrılıkçıların geçen pazar günü özerklik referandumu düzenlemesinin ardından geldi. Ayrılıkçılar, referandumda yaklaşık yüzde 90 oy ile ayrılma kararının çıktığını söylemiş ve özerklik ilan etmişlerdi.

Yuvarlak masa toplantılarına hangi siyasilerin ve sivil toplum örgütlerinin katılacağı açıklanmazken, geçici Ukrayna hükümetinin Cumhurbaşkanı Oleksandr Turçinov, "Teröristler görüşmelere katılamaz" diyerek Rus yanlısı ayrılıkçılara müzakere kapısını kapadı.

Moskova'dan yapılan yazılı açıklamada ise, planlanan diplomatik temasların Kiev ve Doğu Ukrayna arasında doğrudan temas sağlamaması durumunda başarısızlığa ulaşacağı uyarısı yapıldı.

Doğu'da özerklik ilanı

Pazar günü Donetsk ve Luhansk bölgelerinde yapılan referandumları AB ve ABD tanımamış, Ukrayna ise referandumları "maskaralık" olarak nitelemişti.

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier'in ziyareti, AB ülkelerinin Rusya üzerinde yaptırımları artırdıkları bir döneme denk gelmesiyle dikkat çekiyor.

Steinmeier, Kiev'deki açıklamalarında, Ukrayna'da atılan adımların "işgal edilen bölgelerin geri alınmasını, silahlı grupların adım adım silahsızlandırılmasını ve devlet otoritesinin yeniden tesis edilmesini" sağlayacağını söyledi.

Alman Dışişleri Bakanı, Doğu Ukrayna'da gerçekleştirilen özerklik referandumlarını "yasa dışı" olduğunu söyledi ve "Bunları ciddiye alamayız, almamalıyız" diye konuştu.

'Almanya, Putin'in yol haritasını destekliyor'

Steinmeier'in basın sözcüsü Martin Schaefer, bakanın Kiev ziyaretinin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) himayesinde gerçekleştiğini kaydetti.

AGİT daha sonra yaptığı bir açıklamada Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'daki krizi çözmek için oluşturdukları yol haritası konusunda "destekleyici" olduğunu da söyledi.

Steinmeier'ın ülkedeki krizi çözmek için aylardır diplomasi yürütüyordu.

Telif hakkı AFP

AB yaptırımları genişletti

Avrupa Birliği ülkeleri Ukrayna'da süren krizdeki rolü gerekçesiyle Rusya üzerinde uygulanan yaptırımları genişletti. Yaptırım listesine iki Kırım şirketi ve 13 kişi daha eklendi.

Listeye yeni eklenen isimler arasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yardımcılarından Rusya Devlet Başkanlığı Dairesi 1. Başkan Yardımcısı Vyacheslav Volodin de var.

Yaptırımları seyahat yasağını ve hesapları dondurmayı içeriyor.

AB bakanları ayrıca Rusya ekonomisi üzerinde etkili olabilecek daha geniş bir paketi de tartışıyor, ancak cumhurbaşkanlığı seçiminden önce yaptırımların daha da sertleştirilmesi öngörülmüyor.

AB'nin yeni yaptırım kararını kınayan Moskova, Brüksel'in bu kararla "bir ortak olarak güvenilirliğini sarstığını ve Ukrayna'daki kriz konusunda objektif olduğu iddialarına şüphe düşürdüğünü" açıkladı.

Telif hakkı AFP

Ayrılıkçılardan Rusya'ya çağrı

Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçıların liderlerinden Denis Pushilin, özerlik referandumunu takiben Rusya'dan, Donetsk'in doğu bölgesini kendisine katmasını istedi.

Kendi kendini ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Denis Pushilin, Moskova'nın halkın iradesini dinlemesi gerektiğini söyledi.

Pushilin, 25 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Donetsk’te gerçekleşmeyeceğini çünkü Donetsk'in artık bağımsız olduğunu belirtti.

Pazar günü düzenlenen referandum sırasında oy kullanma merkezlerinde bulunan BBC muhabirleri buralarda kargaşa yaşandığını, kabin ya da seçmen kütüğü bulunmadığını aktarmıştı. İnsanların gelip bir kağıda isimlerini yazarak oy kullanabildiğini aktaran muhabirler, bir kadını mükerrer oy kullanırken videoya kaydetti.

Rusya yanlıları bir hafta sonra ikinci bir referandum düzenleyerek halka Rusya'ya katılıp katılmama sorusunu yöneltecek.

İlgili haberler