Ukrayna krizine çözüm bulma girişimleri

Telif hakkı AP

Ukrayna'nın doğusundaki krize bir çözüm bulmak için girişimler devam ederken, Kiev yuvarlak masa görüşmelerine ev sahipliği yapıyor.

Görüşmelerde geçici hükümet ve bölgesel liderler yer alacak ancak Rus yanlısı ayrılıkçılar katılmayı reddetti.

Girişim Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT) tarafından hazırlanan "yol haritasının" bir parçası.

Görüşme ve belirsizlik

Telif hakkı Reuters

AGİT Pazartesi günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in son inisiyatifi desteklediğini söyledi.

Viyana merkezli grup Çarşamba günkü görüşmeler için bir moderatör olarak Alman diplomat Wolfgang Ischinger'i atadı.

Ancak analistler, tek bir lider ya da ortak hedefleri olmayan Rus yanlısı ayrılıkçıları kimin temsil edeceğinin belli olmadığını söylüyorlar.

Şiddet sürüyor

Telif hakkı .

Salı günü yedi Ukraynalı asker doğuda isyancılar tarafından öldürüldü.

Savunma bakanlığı, bir zırhlı personel taşıyıcısının Donetsk bölgesinde Kramatorsk ilçesi yakınlarında pusuya düşürüldüğünü söyledi.

Bir isyancının da takip eden çatışmada öldüğü söyleniyor.

Donetsk ve komşu bölge Luhansk Kiev, ABD ve AB tarafından yasadışı sayılan referandumlardan sonra Ukrayna'dan ayrıldıklarını ilan etti.

Ayrılıkçıların lideri vuruldu

Öte yandan, özerklik oylaması yapan diğer Ukrayna bölgesi olan Luhansk'da da ayrılıkçıların liderine yönelik bir suikast girişimi olduğu iddia edildi.

Telif hakkı getty

Ayrılıkçılardan yapılan açıklamada, kendisini bölgenin yeni valisi ilan eden Rusya yanlısı Valery Bolotov'un vurulduğu ve çok kan kaybetmesine karşın hayatta olduğu belirtildi.

Saldırılardan önce konuşan Kiev'in atadığı Donetsk valisi, Kiev'İn bölgesel yönetimlere daha fazla özerklik tanımak için yeni adımlar hazırladığını söylemişti.

Krizin patlak vermesinden bu yana üçüncü kez Kiev'i ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise, hükümet ile ayrılıkçı güçlerin müzakere masasına oturması gerektiğini ifade etmişti.

Ancak geçici Kiev yönetimi "Teröristlerle müzakere olmayacak" diyerek Rus yanlısı ayrılıkçılarla dialog kapısını kapatmıştı.