'Başbakan tokatladı' iddiası

Telif hakkı Reuters

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çarşamba günkü Soma ziyaretinde aleyhine yapılan protesto sırasında, karşısına çıkan bir kişiyi tokatladığı iddia edildi.

Başbakan Erdoğan, Soma Belediyesi'ni ziyaret ettikten sonra dışarıda bir grubun protestosuyla karşılaşmıştı.

Protestonun ve ardından yaşanan arbedenin görüntüleri Sol Haber Portalı'nda yayınlandı.

Görüntülerde 'Başbakan istifa’ sloganları arasında yürüyen Başbakan'ın sinirlendiği gözleniyor. Kalabalığa “Hadi bir de yanımda yuh çekin isterseniz” diyen Erdoğan'ın, korumalarınca yakındaki bir süpermarkete yönlendirildiği görülüyor.

Tam bu sırada çevredekiler ile arasında bir arbede yaşanıyor.

Telif hakkı BBC World Service

Kargaşa sırasında Başbakan Erdoğan karşısına çıkan bir kişiye bağırıyor ve kendisine doğru çektiği görülüyor. Daha sonra kamera sallandığı için neler olduğu tam olarak anlaşılamıyor.

Görüntülerin devamında bir kişi Başbakan'ın koruması olduğu söylenen kişilerce tartaklanırken görülüyor.

Görüntülerdeki kişi olduğunu söyleyen Taner Kuruca, Kanal D'ye konuştu. Kuruca, o sırada alışveriş yapmak için markette olduğunu, dışarıdan gelen sesler üzerine marketin kapısına doğru yöneldiğini, tam o sırada Başbakan ve korumalarının arasında kaldığını söyledi.

Kuruca o anı şöyle anlattı:

"Korumalar da itmeye başlayınca ben geriye doğru giderken Başbakan kalabalığa kızgınlığından ve öfkesine hakim olamayıp maalesef istem dışı bir hareket yaparak bir tokat vurdu. O tokatın kendisinden geldiğine üzülmüyorum ama yanındaki yakın korumaları beni çok sert bir şekilde darp ettiler".

Kuruca vücudundaki yara izlerini de gösterdi ve Başbakan'dan şikayetçi olmayacağını ancak özür beklediğini söyledi.

Şu ana kadar hükümetten olaya dair tek açıklama BBC'den Güney Yıldız'a konuşan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'ten geldi.

Çelik görüntülerin "iddia" olduğunu söyledi; "Ben de o videoları izledim. Sayın Başbakan'ın birine yumruk attığına ya da birine el kaldırdığına dair bir görüntü fark etmedim. Ama, herhalde toplumsal tansiyonu yükseltmek, hükümete, AK Parti'ye, Başbakana karşı antipati ortaya çıkarabilmek için bu iddialar ortaya atılıyor" dedi.

Başkakanlık Müşteşarı Yerkel: "Üzgünüm"

Telif hakkı AP

Başbakan'ın Soma ziyareti sırasında tepki çeken bir diğer görüntü de Başbakanlık Müsteşarı Yusuf Yerkel'in bir protestocuyu tekmelerken çekilen görüntüleri oldu.

Görüntülerdeki kişinin kendisi olduğunu kabul eden Yerkel "O gün yaşadığım bütün provokasyonlara, maruz kaldığım hakaret ve saldırılara rağmen sükunetimi muhafaza edemediğimden dolayı üzgünüm" açıklamasını yaptı.

Yerkel, attığı tekmeden ötürü özür dilemedi.

İlgili haberler