Soma maden faciası: 'En fazla 18 işçi madende'

Telif hakkı AP

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bugün sabah yaptığı açıklamada, madende kalan işçi sayısının "en fazla 18" olduğunu düşündüklerini belirtip ölü sayısının da '302'yi bulabileceğini' söyledi.

Yıldız, aile beyanları ve şirketin verdiği personel dokümanlarından elde edilen bilgiler doğrultusunda "Toplam sayının 302-301 olacağını düşünüyoruz. Maden ocağımızı da böyle bir sayıyla kapatabiliriz diye öngörüyoruz. Tekrar içeriye girenler olduğu için iki üç kişilik tereddütler var" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gece geç saatlerde yaptığı açıklamada ölü sayısının 284'e çıktığını ifade etmişti.

Bakan Taner Yıldız'ın ardından maden ocağının işletmecisi Soma Holding Genel Başkan Yardımcısı Ali Gürkan da firma yönetimiyle basın toplantısı düzenledi.

Maden ocağının işletme müdürü Akın Çelik, "Yaşam odası var mı?" sorusuna "Aşağıda bir yaşam odası yukarıda da bir kaçış noktası vardı" dedi ve kaçış noktasının yer üstüne bağlandığını ekledi.

Çelik, gazetecilerin "Yalnızca bir kaçış odası mı var" sorusuna "Evet, yaşam odası yoktu olsa da bize de faydası olmazdı. Şu anda yeni bir yaşam odası hazırlıyoruz" cevabını verdi.

Alp Gürkan da "Üst bölümde yaşam odası yok, alt bölümde de yeni yapılyordu" dedi.

Gürkan toplantıya "Tüm milletilmizin başı sağolsun, acımız büyük ciğetimiz yanıyor. Devlet büyüklerimiz ilk günden itibaren tüm kurumları seferber etti. Kendilerine burada teşekkür ediyorum" sözleriyle başladı.

Gürkan, 49 yıldır 'bu işi yaptığını belirtip "Bugün hayatımın en büyük ızdırabını yaşıyorum. Gelen haberlere inanamadım. Olması imkansız bir şey söylüyorlardı, trafo patlaması diyorlardı" dedi.

Firmanın nasıl kâr sağladığına ilişkin bir soru üzerine Gürkan, işletmenin 'tam mekanize sistemle çalıştığını' ve işçi sağlığı ve emniyet açısından en yüksek teknolojiyi getirdiklerini söyledi.

Soma'daki işletmelerde yüksek kar marjı olmadığını belirten Gürkan, marjın da 10-15 civarında olduğunu ekledi.

'Nedeni trafo patlaması değil'

Alp Gürkan'ın ardından söz alan Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdür Ramazan Doğru söz alıp maden ocağının 1990 yıllarında Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından kurulduğunu söyledi ve ekledi:

"Burayı tam mekanize olacak şekilde düşündünler. Dünyadaki en modern sistem olarak dizayn ettiler. Çin'den ekipler getirildi."

Ramazan Doğru, kazaya 'trafo patlamasının neden olmadığını' belirtip "Kaza 140 kodunda dördüncü bantta meydana geldi. Burada tespit edilmesi mümkün olmayan kızışma meydana geldi. Hızlı havanın etkisiyle tutuşan kömür korlar halinde ani bir yangın meydana getirdi. Trafoyla alakası yok. Trafomuz sağlam. Zaten trafoyla kazanın meydana geldiği yer arasında 400 metre var" diye konuştu.

'Nasıl olduğunu biz de bilmiyoruz'

Soma'daki Maden Ocağının İşletme Müdürü Akın Çelik de "Kazanın nasıl olduğunu bizde bilmiyoruz. Şimdiye kadar böyle bir şeye rastlamadık. Ocak içerisinde metangazı, oksijen ve karbonmonoksit sensörleri var ve sensörlerden gelen değerler var. Kaza öncesi böyle bir şey hissedilmedi" diye konuştu.

Çelik, yangın sonrası çıkan duman nedeniyle işçilerin yürüyemediğini söyledi.

Kazayla ilgili adli ve idari soruşturmanın başlatıldığını belirten Yıldız, maden içinde süren ve arama-kurtarma çalışmalarını aksatan yangının "çok önemli miktarda" sönmeye doğru gittiğini, çalışmaların aralıksız devam edeceğini ifade etti.

Telif hakkı DHA

Yıldız dünkü açıklamasında 217 cenazenin ailelere teslim edildiğini, son 12 saatte madenden canlı çıkarılan işçi olmadığını söylemişti. Gün boyu madenden canlı çıkarılan olmadı. Bakan Yıldız açıklamasında ailelere cenazelerini almak için kendilerine başvurabileceklerini söyledi.

Kazayı protesto eden sendikalar iş bıraktı, Türkiye genelinde çeşitli illerde eylemler vardı.

Madendeki kazayı protesto etmek için dün DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu), KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu), TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği), TTB (Türkiye Tabipler Birliği) ve Türk - İş (Türkiyen İşçi Sendikaları Konfederasyonu) bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

İlgili haberler