Soma'da ÇHD'li avukatlar darp edildi, gösteriler yasaklandı

Telif hakkı AFP

Soma'da işçi ailelerine hukuki destek için ilçede bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar göz altına alındı.

Doğan Haber Ajansı, ÇHD üyesi 10 avukatın, Eğitim-Sen Şube binası önünde polis tarafından darp edilerek gözaltına alındığını belirtti.

Polisin avukatları gözaltına alma gerekçesinin ilçeye eyleme geldikleri iddiası olduğu söyleniyor.

DHA haberine göre ÇHD Genel Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı ve avukatlar Günay Dağ ile Efkan Bolaç'ın da aralarında bulunduğu avukatlar polis tarafından yerlerde sürüklenerek, tekme tokat gözaltına alındılar.

Yere yatırılan avukatlara plastik kelepçe takıldı. Gözaltına alınan avukatlar Soma Linyit Spor Salonu'na götürüldü.

Olay yerinde bulunan ve gözaltılara karşı çıkan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, avukatların hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındığını söyledi.

Telif hakkı e

Özel, "Polis kimlik kontrolü yaptıktan sonra gözaltı işlemi uygulamış. Bu insanlar neden bu spor salonuna getirildi, sanırım 4 bin kişiyi gözaltına almak istiyorlar. Gözaltındakilerden ikisi yaralı, birinin kolu kırık ya da çıkık, diğerinin ise yüzünde kanama var. Hastaneye götürmek istedik ancak arkadaşları serbest kalana kadar yanlarından ayrılmayacaklarını söylediler. Birkaç arkadaşımız da ters kelepçe yapılması nedeniyle bileklerinde kabarma var" diye konuştu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu 8'i avukat olmak üzere 33 kişinin gözaltında olduğunu açıkladı.

Telif hakkı Sinan Onus

Feyzioğlu, gözaltındakilerin adli tıp kontrolleri sonrasi serbest bırakılacağını söyledi

Soma'da gösteriler yasaklandı

Soma'da ilçeye girişler kontrol altına alındı. Manisa Valiliği bugün ilçede yapılması beklenen tüm gösteri, protesto ve yürüyüşleri yasakladı.

Valilik açıklamasında Soma'da gerçekleşen gösterilerin provokatif amaçlı olduğu belirtildi.

Açıklamada "İçinde bulunduğumuz bu acılı ve hassas dönemde bu tür yasa dışı provokatif eylemlere bundan sonra da müsaade edilmeyecektir" denildi.

Telif hakkı ac

BBC Türkçe'den Sinan Onuş ilçeye girişlerin kontrol altına alındığını aktarıyor. Onuş, özellikle otobüsler ve Manisa dışından gelen otomobilleri durdurulduğunu ve bazı kişilerin girişine izin verilmediğini bildiriyor.

Madenci yakınlarının beklediği hastane önündeki polis barikatları da dikkat çekiyor.

Soma'daki Onuş, acil hastalar dışında hastaneye kimsenin girişine izin verilmediğini belirtiyor.

İlgili haberler