G. Kore gemi faciası: Sahil güvenlik tasfiye ediliyor

Telif hakkı REUTERS

Güney Kore'de 300'den fazla kişinin ölmesine neden olan gemi faciası sonrasında cumhurbaşkanı Park Geun-hye gözyaşları içinde özür dileyerek, ulusal sahil güvenliği tasfiye edeceklerini duyurdu.

Televizyon ekranlarında yaptığı konuşmada Park yeni kurulacak emniyet biriminin kurtarma çalışmalarını üstleneceğini belirterek, gemi faciası ile ilgili soruşturmanın da bundan sonra polis tarafından yürütüleceğini açıkladı.

16 Nisan'daki gemi faciası sonrasında çoğunluğu öğrencilerin olduğu 286 kişi hayatını kaybetmişti. 18 yolcu ise hala kayıp.

Park, kaza ile ilgili sorumluluğu da üstlenerek, “kazaya kötü müdahale ile ilgili nihai sorumluluk bana aittir" dedi.

Sahil güvenliğin de asıl sorumluluğunu yerine getirmekte başarısız olduğunu belirten Park, "Eğer kaza sonrası kurtarma çalışmalarına hemen ve etkin bir şekilde başlansaydı daha çok kişi kurtulabilirdi" dedi.

Park, mevcut yapısı ile sahil güvenliğin buna benzer büyük bir felaket ile baş edemeyeceğini söyledi.

Kaza ile ilgili ön rapora göre geminin aşırı yüklü olduğu ve kabul edilen şartlardan 3 kat daha fazla yük taşıdığı ortaya çıktı.

Raporda kazanın nedeni olarak ani bir dönüşün geminin dengesini bozduğu ve ters dönmesine neden olduğu gösterildi.

Kaza sonrası yolcu gemisinin kaptanı, sahibi ve sefer öncesi güvenlik kontrollerini gerçekleştiren şirketin yetkilileri tutuklandı.

Telif hakkı AP

Ölçüsüz ilişkiler

Cumhurbaşkanı Park, sahil güvenliğin tasfiye edilmesi dışında da yeni kararlar da açıkladı.

Buna göre, devlet yetkililerine emekli olduktan sonra kendi uzmanlıklarındaki özel şirketlerde çalışmalarına yönelik sınırlamalar getiriliyor.

“Bürokratik mafya” olarak anılan ülkedeki uygulamaya göre bürokratlar ve denetçiler arasında yakın ilişkiler bulunuyor.

Park, gemi kazasının hükümet ve siviller arasındaki ölçüsüz danışıklı dövüşün nasıl vahim sonuçları olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Ayrıca Sewol adlı geminin batmasıyla ilgili yolsuzluk ve diğer düzenlemelerin etkisini olup olmadığının araştırılması için bir komisyon kurulmasını önerdi.

Güney Kore'deki gemi faciası sonrası Başbakan Chung Hong-won istifa etmesine karşın Cumhurbaşkanı Park'ın yönetimi özellikle kurtarma çalışmalarını hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleşmediği nedeniyle eleştiri oklarına hedef olmuştu.

Kaza sonrasında 172 yolcu ile 29 kişilik mürettebattan 22 kişi olmak 194 kişi kurtarılmıştı.

Gemi kaptanı ve mürettebattan 3 kişi kazara adam öldürmekle, diğer 11 kişi ise kurtarma çalışmalarındaki ihmalleri nedeniyle suçlanıyor.