TBMM Soma'daki faciayı araştıracak

Telif hakkı Sinan Onus

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Manisa'nın Soma ilçesinde geçen hafta meydana gelen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği facianın nedenlerini araştıracak.

Meclis'te grubu bulunan dört partinin (AKP, CHP, MHP ve HDP) faciayla ilgili olarak Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep eden önergeleri TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Dün başlayan görüşmelerin, muhalefetin oturumun Meclis TV'den yayınlanmasında ısrar etmesi üzerine bugün sürmesi kararlaştırılmıştı. Bugünkü oturuma ise 550 milletvekilinden 78'i katıldı.

Oturum sonunda kurulması kararlaştırılan Meclis Araştırma Komisyonu, 17 milletvekilinden oluşacak. Siyasi partiler Komisyon'da, Meclis'teki sandalye sayılarına göre temsil edilecek.

Üç ay görev yapacak olan Komisyon, faciadan sağ kurtulan madenciler ile de görüşecek ve çalışmaları sonunda bir rapor hazırlayacak.

Siyah baretle konuşma

Soma'daki faciadan önce madenlerdeki koşulların araştırılması için önerge veren CHP Milletvekili Özgür Özel bugünkü konuşmasını elinde tuttuğu siyah bir baretle yaptı.

Özel "Arkadaşlar, bizler denetim görevimizi yapamadık, bizler yasama görevimizi yapamadık. Bundan sadece 22 gün önce elimde sarı bir baretle burada konuşuyordum. Ancak 22 gün sonra bu baret kara renge boyandıysa bunda bu Meclis sorumludur, yasama görevini, denetim görevini yerine getirmeyen bu Meclis sorumludur, Hükûmet sorumludur, bakanlar sorumludur. 22 gün sonra o sarı baretin yerine bu kara bareti bir Manisa Milletvekili olarak burada elinde bulundurmaktan büyük bir utanç ve hüzün duyuyorum." diye konuştu.

Alp Gürkan'a yakalama kararına ret

Maden faciasını soruşturan Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkında yakalama kararı çıkarılmasını istemişti. Ancak Nöbetçi Mahkeme, "Gürkan'ın kusurlu olduğunu gösterir bilgi olmadığı" gerekçesiyle bu talebi reddetmişti.

Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma kapsamında delil toplamayı sürdürüyor.

Soruşturmada bugüne dek gözaltına alınan 36 şüpheliden sekizi tutuklanmış, dokuzu hakkında adli kontrol kararı verilmiş, 19 kişi ise serbest bırakılmıştı. Tutuklananlar arasında Alp Gürkan'ın oğlu ve Soma Linyit Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ile Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru da bulunuyor.

Zanlılar Türk Ceza Kanunu'nun 85/2 maddesi gereğince "taksirle birden fazla insanın ölümüne sebebiyet vermek" suçlamasıyla yargılanacak.

İlgili haberler