Ukrayna: Eski petrol devinden Rusya yaptırımı uyarısı

Telif hakkı AFP

Eski Rus petrol oligarklarından Mihail Hodorkovski, Avrupa'yı Rusya üzerindeki yaptırımlar konusunda uyardı.

BBC'ye verdiği bir mülakatta Hodorkovski, Avrupa'nın Rusya'yı izole etmeye çalışırken milliyetçilere oynadığını söyledi.

Eski iş adamına göre asıl yapılması gereken AB liderlerinin Ukrayna'nın daha istikrarlı bir ülke haline gelmesi konusunda yardım etmesi. Bu da Rusya'da yaşanacak bir değişimi teşvik edebilir.

Hodorkovski, geçmişte Rusya'nın en zengin iş adamıyken Kremlin'le ters düştü ve 10 yıl hapis yattı.

Geçen yılın sonunda hapisten çıktıktan sonra sürgüne gönderilen Hodorkovski, Ukrayna krizi ile yakından ilgili.

Hodorkovski, Ukrayna'nın "yavaş yavaş yanmakta olan bir sivil savaş" yaşadığını söylüyor, ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğusunu işgal etme niyetinin olmadığını düşünüyor.

Putin'in komşusundaki olaylar üzerindeki "kontrolünü kaybettiğini" söyleyen Hodorkovski, buna örnek olarak Kremlin'in Rusya yanlısı ayrılıkçıların ülkenin doğusunda düzenlediği referandumu durduramamasını örnek gösteriyor.

Telif hakkı AP

Ancak ona göre Avrupa'nın krize verdiği tepki Rusya'nın Kırım'ı ilhakıyla alevlenen Rusya milliyetçiliğini güçlendirme tehlikesi taşıyor.

Hodorkovski, AB liderlerinin Moskova üzerinde daha fazla yaptırım uygulamaktan kaçınması, bunun yerine Kiev'de siyasi reformları teşvik etmesi gerektiği görüşünde.

Eski oligark, eğer Ukrayna'da durum kötüleşirse bunun Rusya'nın daha da otoriter hale gelmesine sebep olabileceğini ve Putin'in ülkede meydana gelecek bir otorite boşluğundan faydalanabileceğini düşünüyor.

BBC'nin Moskova muhabiri Bridget Kendall, Hodorkovski'nin birçok Rus tarafından nefret edilen ve Sovyetlerin çöküşü sırasında kazancını yarı legal yollardan elde eden oligarklar sınıfından olduğunu söylüyor.

Ancak Hodorkovski'nin tutuklanması ve uzun yıllar hapiste kalması, onu ülkenin en meşhur Putin muhalifine dönüştürmüş durumda.

Kronoloji: Mihail Hodorkovski

1963 - Moskova'da doğdu 1980 - Arkadaşları ile bilgisayar yazılımı firması kurdu 1987 - Menatep bankasını kurdu 2003 - Vergi kaçırma, yolsuzluk ve zimmete para geçirmekten tutuklandı 2005 - Yedi suçlamanın altısından suçlu bulundu ve 10 yıl hapse mahkum edildi Aralık 2013 - Af başvurusu Putin tarafından kabul edildi ve Almanya'ya gitti.

11 Ukrayna askeri öldü

Bu arada Ukrayna hükümeti Rusya yanlısı ayrılıkçıların elindeki Donetsk bölgesinde orduya yapılan bir saldırıda 11 askerin öldüğünü doğruladı.

Ağır silahlı "teröristlerin" Volnovakha'daki bir kontrol noktasına saldırdığını açıklayan Savunma Bakanlığı, bir grup askerin yaralandığını ve ölenler olduğunu söyledi.

Associated Press muhabirleri olay yerinde 11 ceset saydıklarını bildirdi.

Bu arada NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen attığı bir twitte Rus kuvvetlerinden bazılarının Ukrayna sınırından geri çekildiğini yazdı.

İlgili haberler