Okmeydanı'nda gösteriye polis müdahalesi: Bir kişi ağır yaralı

Telif hakkı DHA

İstanbul, Okmeydanı'nda Soma faciası ve Berkin Elvan'ın ölümünü protesto eden göstericilere 'polisin müdahalesi sırasında, çevrede bulunan bir kişi ağır yaralandı'.

Doğan Haber Ajansı olayla ilgili haberinde, Soma faciası ve Berkin Elvan’ın ölümünü protesto eden küçük bir gruba polisin müdahale ettiğini, göstericilerin attığı molotofkokteylinin zırhlı polis aracına isabet ettiğini, bu sırada polisin havaya ateş açtığını bildirdi.

Ajans, eyleme müdahale sırasında yakındaki Cemevi’nde cenaze töreni yapıldığını, törene katılan Uğur Kurt adlı kişinin polis müdahalesi nedeniyle yaralandığını belirtti.

BBC Türkçe’ye konuşan avukat Evrim Deniz Karatana, Kurt’un Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığında durumunun ağır olduğunu ve kendisine kalp masajı yapıldığını söyledi.

Kurt ilerleyen saatlerde ameliyata alındı.

Doğan Haber Ajansı, ‘Kurt’un yakınlarının yaralanmaya, Kurt’un boğazına isabet eden bir kurşunun neden olduğunu söylediğini’ aktardı.

'Elbette kullanılan bir silah var'

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Okmeydanı’nda yaralanan kişi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Elbette kullanılan bir silah var. Medyaya da yansıyan silahlı görüntüler var” dedi.

Okmeydanı’ndaki bir okulun yakınında emniyet güçlerine molotof kokteylli saldırı olduğunu, ardından çatışm ayaşandığını söyleyen Mutlu, “Silah kullanılan bir olay var. Bunun nasıl olduğunu, nasıl geliştiğini kamuoyu ile tüm detayları ile paylaşacağız” dedi.

Yaralı kişinin durumunun ağır olduğunu belirten Vali Mutlu'nun açıklaması şöyle: "Çatışma sonrasında silahla yaralanan bir genç var. 30 yaşında...Olayın nasıl geliştiği nasıl olduğu nasıl bir yaralanma hadisesi vuku bulduğu elbette ki yapacağımız soruşturmalar neticesinde belli olacak...Bunun nasıl olduğunu nasıl geliştiğini bütün detaylarıyla kamuoyumuzla kesinlikle paylaşacağız."

Görgü tanığı, Okmeydanı Cemevi Başkanı Şahin olayı anlattı

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin, şahit olduğu yaralanma olayını BBC Türkçe’ye anlattı:

“Burada bir cenazemiz vardı. Cenazeyi kaldırmak için hazırlık yapılıyordu. Bunun için uğraşıyorduk. O arkadaş da cenazeye gelmişti. Yukarıda çatışmalar oluyordu. Yukarıdan silah sesleri geldi. O tarafta polisler vardı. Silah seslerinin bize doğru geldiğini duyduk. Sağa sola kaçıştık. Tam o sırada yanımızdaki bir kişinin yere düştüğünü gördük. Yaralı kucağımızdaydı, havluyla tampon yapmaya çalıştık o sırada Cemevi içerisine biber gazı atıldı. Ambulans 20-25 dakika içinde geldi.”

Bu arada Okmeydanı'nda polisi protesto etmek için toplananlara polis biber gazı kullanarak müdahale etti.

Müdahalenin sürdüğü bildiriliyor.