AFAD: Depremde can kaybı ve ciddi hasar yok

Telif hakkı DHA

Ege denizinde 6.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Ege ve Marmara bölgesinde hissedildi.

AFAD’dan (Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) yapılan açıklamada can kaybı olmadığı ve ciddi hasar olmadığı belirtildi.

Kandilli Rasathanesi merkez üssü Gökçeada'nın batısı olan depremin büyüklüğünü önce 6.7 olarak duyurdu ancak daha sonra 6.5 olarak yeniledi.

Depremin hissedildiği kentlerde birçok kişinin sokağa çıktığı görüldü.

Deprem, maden faciasının yaşandığı Soma’da da hissedildi.

AFAD’dan yapılan açıklamada depremin Ege Denizi Çanakkale'nin 90 km. açıklarında meydana geldiği belirtildi.

Artçılar takip etti

AFAD, saat 12:25'teki depremi takiben artçı depremler olduğunu aktardı.

AFAD'ın açıklamasında can kaybı ve herhangi bir ciddi yaralanmanın olmadığı belirtildi:

"ilk bilgilere göre Edirne ve Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde bazı evlerin çatılarında hasar meydana gelmiştir." "Çanakkale, Balıkesir, Edirne, Bursa, Kütahya, İzmir, İstanbul, Tekirdağ ve diğer civar il ve ilçelerle yapılan görüşmelerde herhangi bir can kaybı olmadığı bilgisi alınmış olup, 112 ve SAKOM'dan alınan ilk bilgilere göre deprem sonrası panikle balkondan atlayan bazı vatandaşlarımızda ufak çapta yaralanmalar meydana gelmiştir."

AFAD'dan tarafından ilerleyen saatlerde yapılan ikinci açıklamada ise '266 vatandaşın panik nedeniyle yaralandığı, bir ağır yaralının bulunduğu' belirtildi.

Depremle ilgili olarak İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Twitter'dan şu mesajı paylaştı: "İstanbulumuzda can, mal kaybı gözükmüyor, hepimize geçmiş olsun. Allah bizleri deprem ve her türlü afetten korusun."

Prof. Özel: Beklenen Marmara depremini tetiklemez

İlerleyen saatlerde Kandilli Rasathanesi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Özel depremle ilgili basın açıklaması yaptı.

Özel, bugünkü depremin beklenen Marmara depremini tetiklemeyeceğini belirtti.

Özel şunları söyledi:

"2,5 ve 5 arası artçılar devam ediyor. Burada bu depremler olur ve üç-beş ay artçı depremler sürer. Beklenen Marmara depremini tetiklemez ama az da olsa etki eder. Civarda bir aktivite artışı yapabilir ama büyük depremi tetiklemez."

"Olağan üstü bir durum olarak değerlendirmiyoruz. Kandilli’de en az günde 50 deprem kaydediyoruz, bu senede 15 bin yapar. 6,5 bir deprem için 5,5 artçı beklenebilir, ama 6.00’ya kadar çıkabilir."