Mısırlılar yeni cumhurbaşkanını seçiyor

Telif hakkı n

Mısır'da halk cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanıyor. Ülke genelinde güvenlik önlemleri artırılmış durumda.

Yarın da devam edecek oylama için olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

Seçimde, ülkenin demokratik seçimlerle işbaşına gelen ilk lideri olan ancak geçen yıl askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi'nin halefi belirlenecek.

Gözlemciler, Mursi'yi deviren 59 yaşındaki darbe lideri, eski Savunma Bakanı Abdülfettah el Sisi'nin seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakıyor.

Seçimde ilk oy kullanan Mısırlılardan birisi de Sisi oldu.

Abdülfettah el Sisi, sabah erken saatlerde sandık başına gitti ve Kahire'deki taraftarlarının tezahüratı eşliğinde oyunu kullandı.

Seçimde Sisi'nin tek rakibi solcu aday Hamdin Sabahi.

Geçen Temmuz'da, göreve geldikten bir yıl sonra kitlesel gösterilerin ardından devrilen Mursi halen gözaltında ve "casusluk" ve "terör örgütleriyle işbirliği" suçlamalarını da içeren dört ayrı davada yargılanıyor.

Telif hakkı AFP

Askeri yönetim, Mursi'nin de üyesi olduğu Müslüman Kardeşler Hareketi'ni "terör örgütü" ilan etti, liderlerini ve binlerce üyesini hapse attı.

Telif hakkı AP

Sisi'nin seçim vaatleri

Sisi, seçim kampanyasında tarım, konut, eğitim ve istihdamın yanı sıra yoksullukla mücadele alanlarında bir dizi proje açıkladı.

Abdülfettah el Sisi, büyük iş adamları ve ılımlı soldan İslamcı sağa çok sayıda siyasi partinin desteğine sahip.

Daha önce de cumhurbaşkanlığına aday olan Hamdin Sabahi, asker kökenli bir siyasetçi yerine sivil bir adayı tercih edebilecek genç seçmenleri hedef alıyor.

İki aday da Müslüman Kardeşler hareketini yeniden yasallaştırmayacaklarını söylüyor.

Yoğun güvenlik önlemleri

Telif hakkı Reuters

Seçim noktalarında Mısır askerinin yoğun tedbir aldığı belirtiliyor.

Mısır İçişleri Bakanlığı, 250 binden fazla güvenlik görevlisinin ülke genelindeki seöim noktalarında görev yaptığını açıkladı.

Associated Press haber ajansına konuşan Mısırlı seçmenler, seçim süresince her şeyden önce güvenliğin sağlanması gerektiğini söyledi.

Bölgedeki uzmanlar ise, yoğun güvenlik önlemlerinin asker tarafından verilen bir mesaj olabileceğini ve 'Radikal islamcı tehdit her zaman çok yakın' izleniminin yaratıldığını ifade ediyor.

İlgili haberler