Eylemdeki Somalı madenciler sendika değiştiriyor

Telif hakkı AFP GETTY

Soma'da Türkiye Maden İş Sendikası'nı protesto eden işçiler, DİSK'e bağlı Dev Maden-Sen'e geçiyor.

301 madencinin 14 gün önce gerçekleşen faciada hayatını kaybettiği Soma'da maden işçileri, Türkiye Maden İş Sendikası Ege Şubesi'nin önünde toplanmış ve sendikayı protesto etmişti.

Sendikanın şube başkanı ve yönetim kurulunun istifasının ardından, maden işçileri eylemlerine kaymakamlıkta ve Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Ege Müdürlüğü'nde devam etti.

Topluca sendikadan istifa eden işçilerin bölgede altı gündür toplantılar düzenleyen DİSK'e bağlı Dev Maden-Sen'e kayıt oldukları öğrenildi.

Eylem yapan işçilere destek için Soma'ya giden yine DİSK'e bağlı Enerji-Sen'in Başkanı Ali Duman, 100'den fazla işçinin sendikalarına kaydolduğunu söyledi.

Kayıt işlemi için e-devlet şifresi gerektiğini belirten Duman, Soma postanesinde şifre kalmadığını, bu nedenle kayıtlara yarın devam edeceklerini kaydetti.

Ertesi gün bölgede bilgisayarlı kayda başlayacaklarını belirten Duman'a göre bu sayı binleri bulacak.

Enerji-Sen Başkanı Duman, Soma'daki işçilerin özellikle "Dayıbaşı" adı altında taşeron uygulamalara gidilmesinden rahatsız olduklarını söyledi.

Duman, ayrıca işçilerin üye oldukları sendikada aday gösteremediklerini, göstermek istediklerinde işten atılmakla tehdit edildiklerini belirtti.

İşçilerin taleplerini gözetmeyen, daha ziyade şirketi sahiplenen bir sendikal sistem olduğundan bahseden Duman, bu sistemin kaldırılması için uğraşacaklarını belirtiyor. Duman, işçilerle birlikte "Dayıbaşı" uygulamasına karşı harekete geçeceklerini, taşeronu tamamen ortadan kaldıracak adımlar atacaklarını söylüyor.

Arbede yaşandı

Doğan Haber Ajansı, sendika önündeki eylemde arbede çıktığını ve bir polisin bacağından yaralandığı bilgisini geçti. Sendika Şube Başkanı Tamer Küçükgencay ve yönetim kurulunun beş üyesi, protestoların ardından istifalarını açıkladı. BBC Türkçe'ye konuşan istifa eden Maden İş Sendikası Ege Şubesi Müdürü Tamer Küçükgencay, istifa haberini doğruladı.

Küçükgencay, "Arkadaşlardan gelen istek üzerine istifa ettik. Neticede bir bir sivil toplum kuruluşuyuz. Böyle bir acıdan sonra isteğe uyduk" dedi.

İstifa sebebinin bugünkü eylemler olmadığını vurgulayan Küçükgencay, "Ben zaten istifa edecektim ama arkadaşlara yardımcı olmak için görevimde kalmıştım" şeklinde konuştu.

Küçükgencay şöyle devam etti:

"Biz ayın 10'unda seçimle göreve gelmiştik, 13'ünde kaza oldu. Henüz mazbatasını bile almamış bir yönetimdik. Bundan sonra sendika seçimini yapar ve yolunu bulur."

Bir sonraki seçimlerin tarihini bilmediğini belirten Küçükgencay, tekrar aday olmayı düşünmediğini söyledi.

İşbaşı çağrısı

Doğan Haber Ajansı'nda (DHA) yer alan bir habere göre ise, taşeron olarak da adlandırılan dayıbaşların, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. adına işbaşı çağrısında bulundu. Ancak hiçbir işçi çağrıya uyarak işe gitmedi.

Haberde, dayıbaşların işçilere cep telefonu mesajı göndererek, Pazar akşamı işbaşı yapmaya çağırdığı belirtildi. Ancak işçiler, gerekli teknik incelemeler yapılmadan ocağa girmeyeceklerini ifade etti.

İlgili haberler