Ukrayna: İkinci kayıp heyetle iletişim kuruldu

Bugün öğle saatlerinde Donetsk'teki ikinci gözlem heyetiyle iletişim kesilmiş ve kaçırıldığı şüpheleri artmıştı. Ancak 11 kişilik heyetin bir kontrol noktasında durdurulduğu ve daha sonra serbest bırakıldığı açıklandı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)'in resmi internet sitesinden yapılan açıklama "DÜZELTME" başlığıyla verildi. Açıklamada, 11 kişilik heyetin Batı Donetsk'te araçlarla seyahat ederken Marinka'daki kontrol noktasında durdurulduğu belirtildi. Akşamüstü Türkiye saatiyle 19.00'da serbest bırakılan heyetin Donetsk'e döndüğü kaydedildi.

Gözlemcilerin ikisinin Bulgar, diğerlerininse Amerikan, Avusturyalı, Hollandalı, Fin, İtalyan, Norveçli, Leh, Rus ve Slovak olduğu ifade edildi.

Diğer ekip kaçırıldı mı?

İçlerinden biri Türk olan ve Doğu Donetsk'te görev yapan dört kişilik AGİT gözlem heyetine Pazartesi gününden beri ulaşılamıyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, bugün Interfax haber ajansına bir açıklama yaparak, dört kişilik heyetin Rus yanlısı militanlar tarafından kaçırıldığını söyledi.

Bakanlık adına Interfax haber ajansının sorularını yanıtlayan basın müşaviri Yevhen Perebyynis, "Evet, Rus yanlısı bir militan grup tarafından tutuluyorlar. Biz de onların serbest bırakılmaları için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Perebyynis, Ukrayna güvenlik biriminden kişilerle bir operasyon ekibi oluşturduklarını söyledi. Ekibin konuyla ilgilendiğini belirten basın müşaviri, sözlerine şöyle devam etti: "AGİT gözlemcileriyle irtibat içindeyiz ve güvenlik ekibimizle birlikte bu konuyu yakından takip ediyoruz."

AGİT Kiev ofisi, bu sabah Twitter hesabından medyaya seslenmişti. Paylaşılan Tweet'te heyetin kaçırılıp kaçırılmadığına dair ellerinde hiçbir bilginin bulunmadığı, bir şey öğrendiklerinde kamuoyuyla paylaşacaklarını yazıyor.

Telif hakkı Other

Türkiye'den açıklama geldi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, gözlemcilerin derhal serbest bırakılmaları için girişimleri sürdüğünü belirtti.

Açıklamada, "Ukrayna'daki krize çözüm bulunmasına katkı sağlamak üzere teşkil edilen AGİT Özel Gözlem Misyonu bünyesinde görev yapan, bir Türk vatandaşının da dahil olduğu dört kişilik gözlemci grubunun, 26 Mayıs günü Donetsk bölgesinde kimliği bilinmeyen kişilerce alıkonulmasından derin endişe duyulduğu" ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ayrıca AGİT Gözlem Misyonu'nun, Ukrayna halkının güvenliğine ve ülkenin istikrarına katkıda bulunma hedefiyle çalışmalarını tarafsız ve özverili şekilde sürdürdüğü hatırlatıldı. Açıklamada, "Tüm tarafların bu hususu hatırda tutarak, Misyon mensuplarına karşı tam bir saygıyla hareket etmeleri zorunludur" ifadesi de yer aldı.

Donetsk'ten Luhansk'a gidiyorlardı

Türkiye, İsviçre, Estonya ve Danimarka vatandaşı gözlemcilerin Donetsk'ten sınır kenti Luhansk'a gittikleri bildirilmişti. Danimarka hükümeti silahlı kişilerin gözlemcileri alıkoyduğunu açıkladı.

AGİT Sözcüsü Michael Bociurkiw de gözlemcilerin mümkün olan en kısa sürede merkezlerine dönmelerini umduğunu belirtti.

AGİT bağlantılı yedi uluslararası askeri gözlemci Nisan ayında doğu Ukrayna'da esir alınmış ve serbest bırakılana dek bir hafta alıkonulmuştu.

İlgili haberler