Barselona: İşgalciler ile polis arasında sert çatışmalar

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İspanya'nın Barselona kentinde polisin, 17 yıldır radikal sol grupların işgalindeki bir kamu binasını tahliye etmesi üzerine başlayan protesto gösterileri dinmiyor.

Polisin, Pazartesi günü Can Vies olarak bilinen kamu binasını boşaltmasıyla başlayan gösterilerin üçüncü gecesinde protestocular ve polis arasında çıkan olaylarda en az 25 kişi gözaltına alındı.

Çarşamba gecesi yaklaşık 2 bin gösterici, polis müdahalesine şişe ve taş fırlatarak karşılık verdi.

AFP haber ajansı yüzleri maskeli göstericilerin gece boyu çöp bidonlarını ateşe verdiklerini ve camları kırdıklarını aktardı.

Gözaltına alınanlar kamu düzenini bozmakla suçlanıyor.

AFP'ye konuşan bir emniyet sözcüsü, göstericilerin güvenlik çizgisini aştıkları gerekçesiyle gözaltına alındıklarını söyledi. Emniyet ve yerel idare yetkilileri protestocuların bankalara ve polis araçlarına da saldırdıklarını ifade etti.

Çalışan işçi kesiminin yoğunlukta olduğu Sants mahallesindeki Can Vies binası, Barselona'nın ulaşım idaresine ait.

Telif hakkı BBC World Service

Solcu gruplar, 1997'de işgal ettikleri binayı konser vermek, eğitim faaliyetleri düzenlemek ve diğer etkinlikler için kullanıyordu.

Barselona ulaşım idaresi ise metro ve tren hatlarının kesişim noktasında bulunan binayı yıkıp bölgeyi yeniden düzenlemek istiyor.

'Mücadeleci bir mahalle'

Binadaki gruplar ve resmi yetkililer arasındaki görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine mahkeme binanın boşaltılması kararına vardı. Emniyet birimleri de mahkeme kararı üzerine binayı tahliye etti.

AFP haber ajansına konuşan 'Pau Guerra' takma isimli Can Vies'teki grupların temsilcisi, "Bu mahalle ve şehir yaşamına alternatif olan bir modele saldırıdır" dedi.

Telif hakkı BBC World Service

İspanya'da, 2008 yılından bu yana kamu hizmetlerinde kesintiye gidilmesi ve binaların boşaltılmasına karşı gösteriler düzenleniyor.

Pau Guerra, son olayların 'biriken öfkenin patlaması' olduğunu söyledi ve Can Vies'i "mücadeleci bir mahalle" olarak tanımladı.

Telif hakkı BBC World Service

AFP haber ajansı, Çarşamba gecesi polisle karşı karşıya gelen göstericilere mahalle sakinlerinin pencerelerinden sarkıp 'tencere tava çalarak' destek verdiklerini aktardı.

Ajansa konuşan 45 yaşındaki mahalle sakini Olca Alcaraz mahalledeki yoğun polis varlığından şikayet edip "Bu tip bir konuşlanma, durumdan zaten mutsuz olan yerli halk arasında öfkeyi artırıyor" dedi.

Bölge yönetimi sözcüsü Francesc Homs ise polis müdahalesini savunup "Bunun gibi şiddet patlamaları olduğunda, katı olmayız" diye konuştu.

İlgili haberler