Tayland'da 'bir yıldan fazla seçim yok'

Telif hakkı Reuters

Tayland'daki askeri darbenin lideri General Prayut Chan-ochaa siyasi uzlaşma ve reforma zaman tanımak için ülkede bir yıldan uzun süre daha seçim yapılmayacağını söyledi.

General Prayut televizyondan yaptığı konuşmada tüm taraflara işbirliği yapma ve planın başarıya ulaşması için protestolara son verilmesi çağrısında bulundu.

Tayland'da ordu 22 Mayıs'ta darbe yapmış ve aylar süren ve protestoların ardından istikrara geri dönüşü amaçladıklarını söylemişti.

Darbe liderleri geçen Pazartesi günü kralın da onayını aldı.

General Prayut "Askeri rejimin seçime kadar bir yıl üç aylık bir takvimi var. Çatışarak yeterince zaman harcadık" diye konuştu.

Prayut üç ay sürecek ilk aşamada bir kabineyle "uzlaşmaya" odaklanılacağını ve yeni bir taslak anayasanın yapılacağını belirtti.

General, bir yıl sürecek ikince aşamada da reformların yapılacağını ve ancak bu süre geçtikten sonra seçime gidileceğini vurguladı.

General Prayut, "Sorunlarınızı çözmemiz için bize zaman verin. Daha sonra askerler geri çekilip, Tayland'ı uzaktan izleyecek" diye konuştu.

'Mutluluğu geri getireceğiz'

Prayut darbeye karşı protesto ve direnişin Tayland halkına "mutluluğu" geri getirme sürecini sadece geciktireceğini savundu.

General daha önce de gösteriler devam ettiği takdirde güç kullanmaktan başka çareleri kalmayacağını söylemişti.

Tayland Ordusu altı ay boyunca Başbakan Yingluck Şinavatra'nın hükümetini devirmek için girişilen gösterilerle oluşan siyasi tıkanıklığın ardından devreye girmişti.

Eylemler sırasında en az 28 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı.

Ordu, darbeden bu yana aralarında Yingluck'un da bulunduğu onlarca siyasiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında gazeteciler ve üniversite öğretim üyeleri de vardı.

İlgili haberler