Ukrayna: 'Askeri operasyonlar devam edecek'

Telif hakkı Reuters

Ukrayna Savunma Bakanı, orduya bağlı birliklerin, barış ve nizam sağlanana kadar isyancılara karşı askeri operasyonlarına devam edeceklerini söyledi.

Sloviansk çevresinde çatışmalar yoğunlaşırken Perşembe günü Rusya yanlısı isyancıların orduya ait bir helikopteri düşürmesi üzerine 12 Ukrayna askeri öldü.

Rusya da Ukrayna'ya 'Moskova destekçilerine yönelik askeri operasyonlara son vermesi' çağrısında bulundu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre Ukrayna'nın geçici Savunma Bakanı Mykhailo Koval ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusuna bağlı birliklerin sınır bölgeleri "normal hayatlarına devam edene ve barış sağlanana kadar" askeri operasyonlara devam edeceklerini söyledi.

Bakan, Rusya'yı isyancılara destek vermekle suçladı. Moskova ise bu iddiayı reddediyor.

Diğer yandan, 7 Haziran'da yemin ederek göreve başlayacak olan Ukrayna'nın yeni Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko helikopterin düşürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada "Bugün evlatlarımız trajik bir şekilde öldü.

Daha fazla Ukraynalının bu teröristler ve haydutlar tarafından öldürülmesini engellemek için her türlü çabayı göstermeliyiz" dedi.

Ölenler arasında Ukrayna'nın özel eğitimli Ulusal Muhafız muharebe timinin başı General Serhiy Kulçitskiy de buluyor.

Telif hakkı AFP

Rusya televizyonuna konuşan Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Aleksandır Borodai, Kiev'le müzakerenin tek koşulunun Ukrayna ordusunun Donetsk ve Luhansk'tan çekilmesi olduğunu söyledi.

Donetsk ve Luhansk'taki ayrılıkçılar 11 Mayıs'taki referandumdan sonra bağımsızlık ilan etti. Bağımsızlıkları Kiev ve Avrupa ülkeleri tarafından tanınmıyor.

Kayıp AGİT gözlemcileri

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dünden beri Ukrayna'da kayıp olduğu bildirilen dört uluslararası gözlemcisinin güvende olduğunu açıkladı.

Severodonetsk kentinde silahlı kişiler gözlemcileri ve tercümanlarını perşembe günü alıkoymuş ve telefonlarına el konduğu için irtibat kesilmişti.

AGİT'in Ukrayna'daki temsilcilerinden Michael Bociurkiw, kayıp gözlemcilerle ilgili bugün haber aldığını, herhangi bir zarara uğramadıklarını ve iyi muamele gördükleriniı bildirdi.

Hafta başında Donetsk'te Rusya yanlıları tarafından alıkonulan biri Türk diğer dört AGİT gözlemcisinden ise hâlâ haber alınamıyor.

Çeçenler Ukrayna'da mı?

Donetsk ve Luhansk'ın bağımsızlık adımı, Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'daki tartışmalı referandumu izliyor.

Pazartesi günü Donetsk Havaalanı çevresinde yaşanan çatışmalarda ölenler arasında 33 Rus vatandaşı da var.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'da eğitim gören Çeçenlerin "işleri karıştırmak için" Ukrayna'ya geldiğine dair "kanıtlar" olduğunu söyledi.

Telif hakkı Getty

Çeçen lider Ramazan Kadirov ise Ukrayna'ya askeri birlik gönderdiği iddialarını yalanlıyor.

ABD'li yetkililer Rusya'nın Ukrayna sınırındaki birliklerini büyük ölçüde çektiğini fakat hala binlerce Rus askerinin bölgede konuşlu olduğunu söylüyor.

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gaz borcu krizi de devam ediyor.

Ukrayna, Rusya ve AB temsilcileri Moskova'nın Kiev'e gaz sevkiyatında yaşanan krizin aşılması için Berlin'de bir araya gelecek.

Rus Gazprom şirketi, borçlarını ödememesi halinde Ukrayna'ya gaz sevkiyatını durdurucağı tehdidinde bulunmuştu.

İlgili haberler