ABD'li askerin esareti bitti

Telif hakkı Getty

Yaklaşık 5 yıldır Afganistan'da Taliban'ın elinde tutulan ABD askeri Çavuş Bowe Bergdahl varılan esir takası anlaşması ile serbest kaldı ve sağlık kontrolleri için Almanya'daki ABD üssüne gönderildi.

ABD, 28 yaşındaki Bowe Bergdahl'ın serbest bırakılmasına karşılık Küba'daki Guantanamo Körfezi'nde tutulan 5 Afganı, takası müzakere eden Katar'a teslim etti.

Bowe Bergdahl, Afganistan'da esir olarak tutulan tek ABD askeriydi.

Washington'da ABD Başkanı Barack Obama tarafından kabul edilen Bergdahl'ın ailesi, oğullarının hayatta olduğunu öğrendiklerinde "büyük bir sevinç ve rahatlama hissi" yaşadıklarını söylediler.

ABD Başkanı Obama, serbest kalan Bergdahl'ın ailesiyle birlikte yaptığı basın toplantısında, takas anlaşmasına aracılık yapan Katar'a teşekkür etti.

"Çavuş Bergdahl esir düşse de hiçbir zaman unutulmadı" diyen Başkan Obama, ABD'nin yabancı ülkelerdeki savaş esirlerini ülkeye geri getirme konusunda çok sağlam bir iradesinin olduğunu söyledi.

Serbest kalan esir askerin babası Robert Bergdahl ise, oldukça duygulandığı konuşmasında, "Oğlıumu ilk kurtardıklarında İngilizce konuşmakta zorlanıyordu" dedi.

Bowe Bergdahl'ınAlmanya'daki tedavisi süresince ailesiyle video konferans yoluyla temas kuracağı belirtildi.

İlgili haberler