Irak: Türkiye açgözlülükle hareket ediyor

Telif hakkı AFP

Irak Enerji Bakanı Yardımcısı Hüseyin El Şehristani, Kuzey Irak petrolleri konusunda Türkiye'nin 'açgözlülükle' hareket ettiğini söyledi.

Irak petrollerinin Bağdat yönetiminin izni olmaksızın uluslararası pazarda satıldığını söyleyen Şehristani, "Türkiye ucuz Irak petrolünden yararlanmak için her yolu deniyor" dedi.

Türkiye için "Irak'ta petrol kaçakçılığını kolaylaştırdı" diyen Şehristani gelişmelerin iki ülke arasındaki ilişkilere de zarar verdiğini ifade etti.

Irak, Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile yaptığı anlaşma uyarınca onayı olmadan uluslararası piyasalara petrol sevk ettiği gerekçesi ile Türkiye'yi Uluslararası Ticaret Odası'na (ICC) şikayet etmişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, Mayıs ayında yaptığı açıklamada Ceyhan'da bekleyen Kuzey Irak petrolünün uluslararası piyasaya sevkiyatına başlandığınıduyurmuştu.

ABD yönetimi, Irak'ta federal hükümetin onayı alınmadan yapılan ihracatları desteklemiyor.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Bağdat'ın onayı olmadan petrol ihraç edilmesinin kendilerini kaygılandırdığını ifade etmişti.

Farklı anayasa yorumu

Irak Petrol Bakanı Yardımcısı Şehristani, Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile yürütülen görüşmelerde önemli noktalara geldiklerini söylese de, "Ancak daha sonra Türkiye'nin açgözlülüğü devreye girdi" dedi.

Bağdat ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki anlaşmazlık iki tarafın Irak Anayasası'nı farklı şekillerde yorumlamasına dayanıyor.

Her iki taraf da yasalara uygun hareket ettiğini savunmaya devam ediyor.

Merkezi yönetim petrol ihracatında tek yetkili tarafın Bağdat olduğunu iddia ederken, Kürdistan Bölgesel Yönetimi, kendi petrol anlaşmalarını yapabileceğini savunuyor.

Türkiye'nin adımlarının Irak için 'son derece zarar verici' olduğunu söyleyen Şehristani, "Hem ekonomi zarar gördü hem de Irak halkı elde etmesi gereken gelirleri elde edemedi" diye konuştu.

İlgili haberler