'Katar Dünya Kupası'nı rüşvetle aldı' iddiası

Telif hakkı AFP

İngiliz Sunday Times gazetesi, Katar'ın 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapabilmek için FIFA yetkililerine 5 milyon dolara varan ödemeler yaptığını yazdı.

Gazete, 2010 yılında yapılan oylama öncesinde Katar'ın rüşvetle devreye girdiğini iddia etti.

Sunday Times'ın haberinde, eski Katar Futbol Federasyonu Başkanı ve Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) eski Başkan Yardımcısı Muhammed Bin Hammam'ın yapılan ödemelerin arkasında olduğu belirtiliyor.

Bin Hammam ve Katar 2022 organizasyonu, bin Hammam'ın görevini kötüye kullanarak Katar adına lobi yaptığı iddialarını reddetmişti.

Sunday Times'ın ele geçirdiği e-mail yazışmaları ve banka transfer bilgilerinde, 65 yaşındaki bin Hammam'ın FIFA'da görev yaparken bir yandan da Katar için lobi faaliyetlerinde bulunduğu belirtiliyor.

Telif hakkı AP

İddiaları konuşmak üzere Bin Hammam'a ulaşmaya çalışan Sunday Times, herhangi bir yorum yapılmadığını kaydetti.

Soruşturma devam ediyor

Bin Hammam'ın, Dünya Kupası'nın hangi ülkede yapılacağının belirleneceği oylama öncesinde oy hakkı olmayan FIFA yetklilileri aracılığıyla oy hakkı bulunan isimleri etkilediği iddia ediliyor.

Gazete'nin bir diğer iddiası ise, bin Hammam'ın bir FIFA yetkilisinin devam eden davasındaki tüm masrafları 305 bin euro ödeyerek üstlendiği.

FIFA üyeliği askıya alınmak üzere olan FIFA üyesinin bin Hammam'ın finanasal desteği sayesinde temyize gidebildiği ve oylamada yer alabildiği ifade ediliyor.

FIFA'yı da kapsayan yolsuzluk iddialarının ardından 2022 Dünya Kupası oylamasının yenilenmesi yönündeki baskıların artması bekleniyor.

FIFA baş müfettişi Michael Garcia, Katar'a dair iddialar için bir soruşturma yürütüyor. Yeni iddiaların da bu soruşturmanın bir parçası haline geleceği tahmin ediliyor.

Baş müfettiş Garcia, Pazartesi günü Umman'da Katar 2022 organizasyon heyetiyle bir toplantı yapacak. Ancak Sunday Times'ta yer alan haber sonrasında bu toplantının ertelenebileceği de ifade ediliyor.

İlgili haberler