Ağrı ve Yalova'da sandıklar kapandı

Telif hakkı AP

Ağrı ve Yalova illerinin yanı sıra 7 ilçe ve 4 beldede yerel seçimler yenileniyor.

Ağrı ve Yalova'da sandıklar kapandı.

Ağrı'da, belediye başkanlığı ve il genel meclis üyeliği için 79 bin 498 seçmen, 310 sandıkta oy kullandı.

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) 30 Mart'ta yerel seçimlerin iptali için Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na yaptığı itiraz, 6 Nisan'da İl Seçim Kurulu'nca kabul edilmişti.

Ağrı İl Seçim Kurulu, yerel seçimlerin 1 Haziran'da yeniden yapılmasını kararlaştırmıştı.

BDP'nin Ağrı Belediye Başkan adayı Sırrı Sakık, oy kullanma noktalarındaki polislerle tartıştı.

"Sandıklara bu kadar yakın olmamaları gerektiği halde sandık başlarında polisler var. YSK'ya itirazlarımızı yaptık. Diliyorum YSK bu konuda derhal ilin kararlarını gözden geçirir" dedi.

Seçim noktasındaki polislerle tartışan Sakık, "Ne oturmuş tespih çekiyorsunuz" dedi. Sakık daha sonra polisin 'ukala tavırlar içerisinde' olduğunu söyledi ve "Bizi bile rahatsız etmeye çalışıyorlar" dedi.

Yalova'da yerel seçim

Yalova'da da, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararı doğrultusunda seçimler yenileniyor.

Seçmen sayısı 75 bin 813 olan kentte, 245 sandık kuruldu.

30 Mart yerel seçimlerinde oyların birbirine en yakın olduğu şehir olan Yalova'da önce Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı Yakup Koçal'ın bir oy farkla seçimi kazandığı açıklanmıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Seçim Kuruluna itirazda bulunmuş ve oylar yeniden sayılmıştı. Bu kez de CHP adayı Vefa Salman'ın 6 oy farkla önde olduğu duyurulmuştu.

AKP'nin bazı kısıtlıların da oy kullandığı yönündeki itirazı üzerine YSK, belediye başkanlığı seçimini iptal etmişti.

Belediye Meclisi üyelikleriyle ilgili seçim sonuçları ise onaylanmıştı.

Yalova'da 2 gözaltı

Doğan Haber Ajansı, oy verme işleminin devam ettiği Yalova merkez Gaziosmanpaşa Mahallesi’ndeki Yalova Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi’nde okul bahçesinin dışında AKP'li ve CHP’liler arasında başlayan tartışmanın kısa sürede kavgaya dönüştüğü bilgisini geçti.

15-20 kişinin karıştığı kavgaya okulda görevli polisler müdahale etti. Bir kişiyi yere yatırarak kelepçeleyen polis, 3 kişiyi gözaltına aldı.

Olayın hemen ardından okula gelen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, partililerle görüşüp bilgi aldıktan sonra, "Bu mahalledeki herkes kardeş. AK Partililer de bizim kardeşimizdir. Dışarıdan gelenler burayı karıştırmasın" diye konuştu.

Evet mührü çalındı

Yalova Zübeyde Hanım İlkokulu'ndaki 1104 numaralı sandıkta ise, 'Evet' mührünün çalındığı belirtildi.

Sandık görevlilerinin bildirmesi üzerine sevk edilen polisler olayla ilgili soruşturma başlatırken, oy verme işlemlerine yedek mühürle devam edildi.

İlgili haberler