Fransız polisinden 'cihatçı' operasyonu

Telif hakkı Getty

Fransız polisi Suriye'deki iç savaşa katılmak üzere yeni militanlar yetiştirdiği iddia edilen dört kişiyi tutukladı.

Polis, Paris yakınlarında yaptığı baskınlarda şüphelileri gözaltına aldı.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazaneuve, Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada, "Yeni cihatçıları silah altına almaya çalışan gruplar var. Ben şu anda sizinle konuşurken polisin operasyonları devam ediyor" dedi.

Yasadışı gruplara karşı operasyonların her alanda sürdüğünü söyleyen Cazaneuve, "Teröristlere karşı mücadelede geri adım atmayacağız" dedi.

Fransa'daki son tutuklamalar, geçen ay Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Yahudi müzesine silahlı saldırı düzenlediği ve 3 kişiyi öldürdüğü iddia edilen Fransız vatandaşı Mehdi Nemmouche'un Marsilya'da tutuklanmasından bir gün sonra gerçekleşti.

'Daha fazla kontrol'

Fransız savcılar Nemmouche'un Belçika'daki saldırıyı üstlendiğini ve bir yıl boyunca Suriye'de savaştığını kabul ettiğini belirtmişti.

Fransa polisi 28 yaşındaki Mehdi Nemmouche ve tutuklanan yeni isimler arasında bir bağlantı olmadığını ifade etti.

Nemmouche, Marsilya'daki tren garında tutuklandığında yanında bir Kalaşnikof tüfek, bir de tabanca bulunmuştu.

Fransız RTL radyosuna konuşan Fransız Yahudiler Birliği Başkanı Roger Cukierman, hükümete çağrıda bulundu ve istihbarat birimlerine daha fazla ödenek ayrılmasını istedi.

Cukierman, özellikle Suriye'den Fransa'ya dönen 'cihatçıların' önlenmesi gerektiğini savundu ve "Eğer ülkeye gelirlerse saatli bomba gibi olacaklar" dedi.

İlgili haberler