Bingazi'deki çatışmalarda en az 16 ölü

Telif hakkı BBC World Service

Libya'nın Bingazi kentinde bugün yaşanan çatışmalarda aralarında askerlerin de bulunduğu en az 16 kişi öldü.

AFP haber ajansına konuşan bir komutan şiddet olaylarının, Ensar el Şeria militanlarının emekli General Halife Hefter'e bağlı özel birliklere saldırması üzerine başladığını söyledi.

Bingazi, Muammer Kaddafi'nin öldürülmesinden bu yana şiddet olaylarıyla anılıyor.

Hükümet, Kaddafi iktidarının devrilmesinde rol oynayan bir takım silahlı grupların silahsızlandırılması için uğraşıyor.

Bölgeden bildiren muhabirler, Kaddafi'nin 42 yıllık iktidarının Nato destekli askeri operasyonla sona erdirilmesinden bu yana, Libya'da İslamcılar, siyasal İslam karşıtları ve bölgesel güçlerin yanı sıra iktidar hevesi olan siyasi gruplar arasında çatışmalara sahne olduğunu söylüyor.

Libya'da isyanın çıkış noktası olan Bingazi'de artık saldırıların hedefinde kamu binaları, asker ve polis var.

AP haber ajansına konuşan yetkililer, militanların emekli General Hefter'e bağlı birliklerin güvenlik merkezlerine saldırmalarından bu yana kentin birçok bölgesinde çatışma yaşandığını söylüyor.

Füzeler üniversiteye isabet etti

Yetkililer, generale bağlı pilotların kullandığı savaş helikopterlerinin Bingazi'nin batısındaki Ensar el Şeria grubu ile 17 Şubat milis grubunun mevzilerini bombaladıklarını aktardı.

Generale bağlı bir savaş uçağının, Bingazi'deki Ensar el Şeria mevziisini hedef aldığı fakat füzelerin bir üniversitenin mühendislik fakültesine isabet ettiği belirtildi.

Libyalı liderleri 'terörü beslemekle' suçlayan General Hefter, yargının seçim dönemini idare edecek yeni bir kriz hükümeti atamasını istiyor.

Devletin birçok kurumu da Hefter'e destek çıktıklarını söyledi.

Hükümet, General Hefter'in müdahalesini 'darbe teşebbüsü' olarak değerlendirdi ve olaya müdahil olanların tutuklanması talebinde bulundu.

İlgili haberler