Obama'dan termik santrallere kısıtlama planı

ABD Başkanı Barack Obama, küresel ısınma sorununa yol açan karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltmak amacıyla, termik santrallere yeni işleyiş kuralları getirecek bir plan açıklayacak.

Obama'nın açıklayacağı planın ülkedeki 1600 termik santralin yarattığı karbon kirliliğini 2030 yılına kadar yüzde 30 oranında azaltmasını hedeflediği belirtiliyor.

Küresel ısınmayı önlemek amacıyla benzer plan vaatlerinde bulunmuş ülkeler arasında Hindistan ve Çin de yer alıyor.

Planı eleştirenlerse yeni kuralların termik santrallerin kapatılmasına ve elektrik ücretlerinin yükselmesine neden olacağını söylüyor.

Obama geçen hafta yaptığı konuşmada "Amerikan etkisi örneklerle öncülük yaptığımızda her zaman daha güçlüdür. Herkes için geçerli olan kurallardan kendimiz muaf tutamayız" demişti.

Planın detayları henüz ortaya çıkmış değil.

Bununla birlikte Wall Street Journal ve New York Times gazeteleri planla ilgili bilgisi bulunan kaynakların kendilerine verdiği verilere dayanarak planın, Obama yönetiminin 2030'a kadar karbon emisyonlarını yüzde 30 oranında azaltmayı hedeflediğini yazdı.

Bilgi veren kişiler planın, Obama'nın iktidara geldiği ilk yıl, 2020'ye kadar ABD'deki karbon emisyonlarını büyük ölçüde azaltma yönünde verdiği söze ulaşma yolunda bir adım olduğunu söyledi.

İlgili haberler