Oliver Stone'dan Snowden filmi geliyor

Telif hakkı AP

Oscar ödüllü yönetmen Oliver Stone, eski CIA çalışanı Edward Snowden hakkında bir film yazıp yönetecek.

Filmin senaryosu, İngiliz Guardian gazetesinde çalışan Luke Harding'in Snowden hakkındaki kitabını temel alıyor.

Harding, 'The Snowden Files: The Inside Story of the World's Most Wanted Man (Snowden Dosyaları: Dünyanın en çok aranan adamının gerçek hikâyesi) adlı kitabında Snowden'ın geçen yıl paylaştığı ifşaatlarıyla ilgili Guardian haberlerine ve değerlendirmelere yer veriyor.

Oliver Stone, "Günümüzün en iyi hikâyelerinden biri" olarak tanımladığı konunun beyaz perdeye uyarlanması için de "Gerçekten zorlu bir iş" dedi.

Hollywood'un en tartışmalı ve 'provokatif' yönetmenlerinden biri olarak anılan Stone, Kennedy suikastını anlatan 'JFK', Müfreze (Platoon), Gece yarısı Ekspresi (Midnight Express) ve Eski ABD Başkanı George W. Bush'un hayatını konu alan W. adlı filmlere de imzasını atmıştı.

Film yapım aşamasına yılsonuna doğru başlanacak ve Harding ile Guardian'da konuyla ilgili haberler yapan diğer gazeteciler de yapım ekibinde danışman olarak çalışacak.

Guardian'ın Genel Yayın Yönetmeni Alan Rusbridger, "Edward Snowden'ın hikâyesi gerçekten olağanüstü. Gün yüzüne çıkardığı eşi benzeri görülmemiş ifşaatları, hükümet ve teknoloji arasındaki ilişkiye yönelik anlayışımızı tamamen değiştirdi. Bu filmde Oliver Stone ve Moritz Borman'la çalışmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

Snowden skandalı, geçen yıl Haziran ayında Guardian gazetesinin ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) Amerikalılara ait on milyonlarca telefon kaydını toplandığına dair haber yapması üzerine patlak vermişti.

Haberin yayımlanmasından kısa bir süre sonra Guardian gazetesi ABD ve İngiltere'deki gözetleme programları hakkındaki ifşaatların arkasında eski CIA çalışanı Snowden'ın olduğunu açıkladı.

ABD, Snowden'ı 'kamu malı hırsızlığı, ulusal savunma bilgilerinin izinsiz iletişime açılması ve istihbarata ait gizli iletişim bilgilerinin çalınmasından' suçlu buldu.

Snowden geçen yıl, Hong Kong üzerinden Rusya'ya kaçtı.

Geçen yıl Ağustos ayında Tokyo'daki basın toplantısında konuşan yönetmen Oliver Stone, Snowden'ı "kahraman" olarak tanımlamıştı.

İlgili haberler