Boko Haram saldırıları durmuyor

Telif hakkı AFP

Nijerya'daki İslamcı örgüt Boko Haram'ın ülkenin kuzeydoğusundaki Borno eyelatinde düzenlediği saldırılarda onlarca kişi öldü.

BBC'ye bilgi veren bölge milletvekili, Boko Haram'ın en az beş köye saldırdığını söyledi.

Kamerun sınırındaki Attagara köyünde yaşayanlar, silahlı kişilerin askeri kıyafetlerle köye girip halkı kilisede toplandığını ve üzerlerine ateş açtığını belirtti.

Köylüler, örgüt üyelerini asker sandıklarını söyledi.

Milletvekili Peter Biye, bölgede çok sayıda evin de zarar gördüğünü açıkladı.

Saldırılardan sorumlu tutulan Boko Haram, Nisan ayı ortasında, yine aynı eyalette kaçırdığı 200'den fazla kız öğrenciyi de hala rehin tutuyor.

Ordudan yalanlama

Bu arada Nijerya ordusu, aralarında yüksek rütbelilerin de olduğu bazı askerlerin Boko Haram'a yardım ettiği iddialarını yalanladı.

Telif hakkı Reuters

Yerel medya, askeri mahkemenin, 15 yüksek rütbeli askeri, Boko Haram'a silah ve istihbarat sağlamaktan suçlu bulduğunu yazmıştı.

Nijerya Ordu Sözcüsü General Chris Olukolade haberin, "Nijerya ordusunu yıpratmak amacıyla yazılan sahte" bir haber olduğunu söyledi.

Ancak İçişleri Bakanı Abba Moro, mahkemenin Boko Haram'a yardım eden askerleri ortaya çıkarmasına "iyi bir haber" yorumu yapmıştı.

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, Boko Haram saldırılarının artmasının ardından Mayıs ayında üç eyalette- Borno, Adamawa ve Yobe- olağanüstü hal ilan etmişti.

Örgüt buna karşılık olarak özellikle köy ve kasabaları hedef alan saldırılarını daha da artırdı.

2002'de kurulan şeriat yanlısı örgütün düzenlediği saldırılarda sadece bu yıl binden fazla kişinin öldüğü sanılıyor.

İlgili haberler