Shell'in Hollanda'daki tesisinde yangın

Hollanda'da, Shell şirketine ait petrokimya tesisinde meydana gelen bir dizi patlamanın ardından büyük bir yangın çıktı.

Yükselen zehirli dumanın geniş bir alana yayılması nedeniyle bölgede sağlık alarmı verildi.

Alevler ise Rotterdam'ın güneyindeki Moerdijk kasabasında bulunan tesisten kilometrelerce uzaktan görülebiliyor.

Hollanda'daki BBC muhabiri Anna Holligan, yerel saatle 23.00'de meydana gelen ilk patlamanın da tesisten 30 kilometre uzaktan dahi duyulabildiğini aktardı.

Patlamaların nedeni ise henüz bilinmiyor.

İki kişi yaralandı

BBC'ye konuşan Shell Sözcüsü Thijs van Velzen, patlama sonucu ölen personel olmadığını, sadece iki kişinin hafif yaralandığını söyledi.

Thijs van Velzen ayrıca halen önceliklerinin, tesis çevresindekilerin güvenliğini sağlamak ve kazanın çevreye verdiği zararı en düşük düzeye indirmek olduğunu belirtti.

Moerdijk Belediye Başkanı Jac Klijs de tesisteki bir reaktörde patlama meydana geldiğini, reaktörde kimyasal bir madde olup olmadığının ise henüz bilinmediğini aktardı.

Benzin sızıntısı olasılığının çok yüksek olduğunu söyleyen Klijs bölge halkına, evlerinde kalıp kapılarını ve pencerelerini kapalı tutmalarını tavsiye etti.

İtfaiye ekipleri halen tesiste yangın söndürme çalışmalarını sürdürüyor.

Hollanda medyası ise Shell'e ait tesisin 2011 yılında yine büyük bir yangının çıktığı bir diğer petrokimya tesisinin yakınında olduğunu bildirdi.