Nijerya: Müslüman lider öldü

Telif hakkı AFP GETTY

Nijerya'nın saygı gören Müslüman liderlerinden El Hacı Ado Bayero, 83 yaşında öldü.

Ülkenin kuzeyindeki Kano Emirliği'nin başındaki lider, özellikle Boko Haram militanlarına karşı eleştirel yaklaşımıyla tanınıyordu.

Bayero, 1963 yılından bu yana tahttaydı ve Kano'da en uzun saltanatta kalan emirdi.

Uzun süredir hasta olan Bayero'nun bu nedenle öldüğü belirtiliyor.

Boko Haram'a eleştirilerini yüksek sesle dile getiren emirin konvoyuna bir saldırı düzenlenmiş ancak Bayero zarar görmeden kurtulmuştu.

Saldırının Boko Haram örgütünce yapıldığından şüphenelenilmişti.

'Saygı gören ve etkili biriydi'

Bugün Kano'da kılınacak cenaze namazının ardından Bayero'nun naaşı toprağa defnedilecek.

Nijerya'nın çeşitli bölgelerinden liderlerin de aralarında olduğu binlerce kişinin cenaze törenine katılması bekleniyor.

BBC muhabiri Aliyu Tanko, El Hacı Ado Bayero'nun Nijerya'da çok saygı duyulan ve etkili liderlerden biri olduğunu söylüyor.

BBC muhabiri, 50 yıl boyunca tahta kalan Bayero'nun hep barışı sağlamak için uğraştığına ve Nijerya'nın karanlık politikasından hep uzak durduğuna dikkat çekiyor.

Kano'daki Müslüman çoğunlukla Hristiyanlar arasında ne zaman bir uyuşmazlık çıksa, Bayerno'nun her zaman buna müdahale ederek durumu yatıştırdığı belirtiliyor.

Telif hakkı AP

Bayerno, özellikle Ramazan ve Kurban bayramlarının birlikte kutlandığı Durbar festivalinin gelişmesi için çabalarıyla biliniyor. Nijerya'nın en büyüğü haline gelen bu festivale artık çok sayıda turist katılıyor.

1805'te kurulan Kano Emirliği Kuzey Nijerya'da İslami kurallarla yönetiliyor.