Samuel Beckett'in 'karalama defteri' sergide

İrlandalı yazar Samuel Beckett'in yayımlanan ilk romanına ait orijinal el yazıları sergileniyor.

Kâğıtlarda Beckett'in, yazısı kadar çizdikleri de dikkat çekici.

Reading Üniversitesi'nde yağmurlu bir günde masada titizlikle serilmiş altı defter duruyor. Yaklaşık 80 yıllık kitaplar oldukça iki korunmuş.

Kağıtlarda, okunması zor bir el yazısı var. Ama daha da dikkat çekici olanı, Beckett'in en az yazdığı kadar da çiziyor olması…

Ünlü simalar, tarihi isimler ve müzik notları var. Aynı sayfada, Charlie Chaplin olduğu açıkça anlaşılan bir resim de bulunuyor.

Karalamalara bakılacak olursa, Godot'u Beklerken kitabının yazarı Beckett, ilham beklerken çizgilerde vakit geçirmiş.

Defterlerden Beckett'in 1935-36 yılında yazdığı Murphy adlı romanın taslağına ait. Yazıldıktan iki yıl sonra basılan kitap yalnızca birkaç yüz satmış ve hayal kırıklığı yaratmıştı.

Telif hakkı BBC World Service

11 Haziran'da açılacak sergi öncesi BBC'ye konuşan Beckett uzmanı Dr. John Pilling, "Birçok kişi bunun Beckett'in en komik kitabı olduğunu söyleyebilir" dedi.

Reading Üniversitesi defterleri geçen yıl bir müzayede yaklaşık 1 milyon sterline almış, Beckett koleksiyonuna dahil etmişti.

Defterin ilk sayfalarında, Beckett'in üstünü çizdiği yazılarla dolu. Yazıların olduğu sayfayı da resimler izliyor.

Pilling, "İlhamı kaybetiğinde kâğıtlara küçük süslemeler yapmış. Sanata yeteneği var. Küçük karakterler çizmiş. Kalemi etkin halinde tutmak ve zihnini hareketlendirmek için yaptığını düşünüyorum" diye konuştu.

Golf oyuncuları da var

Beckett'in bazı sayfalara da golf oyuncularını çizdiği görülüyor.

Pilling, Beckett'in amatör bir golf oyuncusu olduğunu belirtiyor ama romanda hiç golf oynanmamasının da dikkat çekici olduğunu ifade ediyor.

Telif hakkı BBC World Service

Altı defter de 1960lardan bu yana özel bir koleksiyonerin elindeydi.

Dr. Pilling, Reading Üniversitesi'nin Sotheby's sergisi için 962 bin 500 sterlin harcanmasına tepki gösterenler olduğunu belirtiyor ama harcamalara değen bir çalışma olduğunu da vurguluyor.

Üniversite sözcüsü de yatırımların kolay elde edilmediğini belirip "Dünya çapında Beckett çalışmalarını yürüten öncü bir kuruluş olarak, edebiyat dünyasının yıllardır gizlenen en önemli eserlerinden birini halka açmak bizim izin büyük bir fırsattı" diyor.

Dr. Pilling, üzeri çizili metinleri temize çektiğini belirtip bunu 'çok zor bir iş' olduğunu söyledi:

"Bazı sayfaları okumak çok zor çünkü kurşun kalemle yazılmış ve kalın lacivert bir kalemle de üzerleri silinmiş."

"Beckett'in el yazısı okunaksız olmasıyla bilinir, yaşlandıkça da yazısı daha zor okunur hale geldi. Nasıl bir akşam geçirdiğiyle ve yanı başında kaç şişe olduğuyla da bağlantılı tabi."

İlgili haberler